Jak usunąć się w BIK i kiedy warto to zrobić?

0
1205
Jak usunąć się w BIK i kiedy warto to zrobić

W dzisiejszych czasach chętnie sięgamy po różnego rodzaju produkty finansowe. Do najchętniej wybieranych przez konsumentów są kredyty gotówkowe i hipoteczne, zakupy ratalne, limity na koncie oraz karty kredytowe. Nie ma nic złego w korzystaniu z tych możliwości, wręcz przeciwnie – pomagają nam one w osiągnięciu swoich życiowych celów oraz poprawiają sytuację materialną. Często dzieje się jednak tak, że z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie podołać spłacie zobowiązań. Nie pozostaje to bez wpływu na naszą historię kredytową, a konkretnie na dane znajdujące się w BIK.

Negatywne wpisy w BIK a dalsze korzystanie z produktów finansowych

BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej – ogólnopolskiej instytucji powołanej do życia w 1997 r. przez polskie banki. Jej zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie zainteresowanym instytucjom finansowym informacji na temat konkretnych klientów, a konkretnie ich wiarygodności kredytowej. Do BIK trafia każda osoba, która skorzystała ze wsparcia banków w różnej formie – zaciągnęła kredyt gotówkowy lub hipoteczny, dokonała zakupu ratalnego, posiada do swojej dyspozycji konto z limitem lub kartę kredytową, a także wystąpiła w roli poręczyciela kredytu dla innej osoby.

Wpisy znajdujące się w BIK mogą być pozytywne lub negatywne. Osoby, które z biegiem lat uzyskały sporo negatywnych not, mogą napotkać znaczące problemy w dalszym korzystaniu ze wsparcia finansowego banków. Według tych instytucji nie są już bowiem wiarygodnymi, godnymi zaufania kredytobiorcami. Nic więc dziwnego, że coraz częściej wśród kredytobiorców pada pytanie, jak usunąć się w BIK. Takie działanie jest bowiem najprostszym sposobem na podniesienie swojej wiarygodności kredytowej oraz otwiera drzwi do dalszego korzystania z oferty banków.

Jak usunąć się w BIK? Na czym polega czyszczenie BIK?

Negatywne wpisy w BIKCzyszczenie BIK możemy przeprowadzić zarówno samodzielnie wysyłając wniosek o korektę nieaktualnych wpisów (np. dotyczących zobowiązań, które zostały już przez nas uregulowane) lub skorzystać w tym zakresie ze wsparcia specjalistów, którzy pomogą nam w kompleksowej poprawie naszej zdolności kredytowej. Informacje o zaciągniętych przez konkretnego kredytobiorcę zobowiązaniach są przechowywane w BIK od chwili złożenia wniosku o kredyt lub pożyczkę i pozostają widoczne aż do momentu spłaty ostatniej raty lub rezygnacji z danego produktu finansowego, np. karty kredytowej lub limitu na koncie.

Nie wszystkie jednak wpisy zostają usunięte. Zasada ta nie dotyczy kredytów, które zostały spłacone z 60-dniowym opóźnieniem – zostają one w BIK na aż 5 lat i nie ma możliwości ich wcześniejszego usunięcia, co wynika wprost z przepisów prawnych regulujących funkcjonowanie BIK. Czyszczenie BIK nie polega więc na usuwaniu negatywnych dla kredytobiorcy wpisów sensu stricte, lecz na korekcie tych już nieaktualnych lub błędnych. Dlatego tak istotną kwestią jest uregulowanie wszystkich zobowiązań oraz zwrócenie się do BIK o uaktualnienie informacji – po spłacie zadłużenia, negatywne wpisy zostaną bowiem zastąpione pozytywnymi, co pozwoli nam na dalsze korzystanie z oferty banków współpracujących z BIK.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here