Kredyty to temat poruszany bardzo często, głównie z racji tego, że wiele osób decyduje się na szukanie wsparcia finansowego w banku. Bardzo popularną formą kredytowania są zakupy na raty, dzięki którym możemy rozłożyć wydatki na mniejsze części, nie stanowiące tak dużego obciążenia dla domowego budżetu. Inaczej jest w przypadku kredytów hipotecznych lub gotówkowych na duże sumy. W tym wypadku rata kredytu jest już znacznym wydatkiem, dlatego warto przyjrzeć się temu, co się na nią składa.
Skąd czerpać informacje na temat kredytów?
Zacznijmy od tego, skąd w ogóle warto czerpać informacje na temat kredytów. Aby uniknąć popełnienia błędu, który można nas sporo kosztować, warto przed zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu, zorientować się nieco lepiej w tym temacie. Dobrym posunięciem jest np. zapoznanie się z dostępnymi rodzajami kredytów, poznanie różnic i podobieństw między nimi. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, możesz znaleźć ciekawe informacje o kredytach na gotowka-kredyt.pl. Dużo wartościowej wiedzy przekazują również znani blogerzy finansowi.
Jeśli obawiasz się, że samodzielne porównywanie ofert jest zbyt trudne, to najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do doradcy kredytowego. Tego typu specjaliści pomagają nie tylko w wyborze banku, ale również w obliczeniu zdolności kredytowej i oszacowaniu wysokości przyszłej raty.
Z czego składa się rata kredytu?
Przejdźmy teraz do konkretów, a więc do omówienia składników miesięcznej raty kredytowej. Przede wszystkim każda rata składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Ta pierwsza to podzielona na mniejsze części kwota, którą pożyczyliśmy z banku i musimy zwrócić. Część odsetkowa to natomiast zapłata dla banku za to, że udzielił nam pożyczki. Kapitał nie dzieli się już na żadne mniejsze części ani składniki, natomiast część odsetkowa tak.
O tym, ile wynosi rata odsetkowa, decyduje wiele czynników, w tym wysokość ubezpieczeń (obowiązkowych i dobrowolnych), prowizje, marża banku oraz zmienna stopa referencyjna. W trakcie okresu spłaty kredytu część odsetkowa jest wielokrotnie przeliczana i maleje wraz z malejącą częścią kapitałową. Aby samodzielnie obliczyć wysokość raty, najlepiej skorzystać z kalkulatora kredytowego. Tego typu narzędzia są dostępne na wielu stronach internetowych, dzięki czemu dostęp do nich jest zupełnie swobodny.
Czy biorąc kredyt, możemy wpłynąć na wysokość raty?
Wiele osób zastanawia się, czy ma jakiś wpływ na to, jak wysoka będzie miesięczna rata kredytu do spłaty. W pewnym stopniu faktycznie możemy na to wpłynąć. Przede wszystkim istotna jest wielkość wkładu własnego – im większą kwotę jesteśmy dołożyć do zakupu np. domu z własnej kieszeni, tym mniejszego kredytu udzieli nam bank. Istotne jest również to, na jak długo bierzemy kredyt. Z jednej strony rozłożenie spłaty np. na 30 lat spowoduje, że będą one stosunkowo niskie. Z drugiej strony długi okres spłaty powoduje, że sumarycznie zapłacimy bankowi więcej.