Kiedy i jak wypowiedzieć OC i AC?

0
2001
Kiedy i jak wypowiedzieć OC i AC?

Chcesz zmienić ubezpieczyciela, bo znalazłeś korzystniejszą ofertę u innego? A może uznałeś, że jednak dodatkowa polisa samochodowa to coś, na czego zakup Cię teraz nie stać i chcesz rozwiązać umowę? Przeczytaj poradnik i przekonaj się, w jakich sytuacjach możesz wypowiedzieć ubezpieczenie. Przekonaj się, ile masz na to czasu oraz w jaki sposób rozpocząć procedurę. Wypowiedz OC i AC wygodnie.

Kiedy można wypowiedzieć OC?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe, które musi wykupić każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Fakt ów sprawia, że otrzymujemy większą elastyczność w kwestii wypowiedzenia i zmiany ubezpieczenia niż w przypadku dobrowolnie kupowanej polisy AC.

Przede wszystkim z OC możesz zrezygnować, kiedy tylko chcesz – na dowolnym etapie okresu ochronnego. Jeśli ma miejsce jedna z tych sytuacji: podwójne ubezpieczenie, kradzież samochodu, utrata lub wyrejestrowanie, rezygnacja z OC zostanie zastosowana natychmiastowo, a Ty otrzymasz zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony. Jeżeli jednak nie masz wyraźnej podstawy do zrezygnowania z OC, wypowiedzenie zostanie przyjęte, jednak ochrona będzie działać do końca. Po prostu gdy minie ostatni dzień, nie przedłuży się automatyczne. Musisz więc zadbać, by do tego czasu nabyć nowe OC.

Kiedy można wypowiedzieć OC

Jak wypowiedzieć OC?

Aby poprawnie wypowiedzieć ubezpieczenie OC, musisz przygotować odpowiednie podanie. Wzór znajdziesz na stronie ubezpieczyciela lub na innej stronie internetowej. Możesz też napisać podanie sam, podążając za wskazówkami ukazanymi w artykule: Wzór wypowiedzenia ubezpieczenia – stwórz pismo krok po kroku.

Jeżeli wypowiadasz OC ze skutkiem natychmiastowym, będziesz musiał sprawdzić, jaka podstawa prawna Cię obowiązuje. Inna będzie w sytuacji podwójnego ubezpieczenia, inna w przypadku wyrejestrowania pojazdu (kradzieży, utraty, szkody całkowitej, przeznaczenia na złom itd.).

Poza podstawą prawną w formularzu powinieneś uwzględnić dane swoje, samochodu oraz polisy (numer, okres ochronny). Podążaj za rubrykami zaprezentowanymi we wzorze, a na pewno sobie poradzisz. Gotowe podanie zanieś do towarzystwa ubezpieczeniowego samodzielnie, wyślij pocztą lub – jeżeli ubezpieczyciel zgadza się na taką drogę – zeskanuj i prześlij jako załącznik w wiadomości e-mail.

Jak wypowiedzieć OC

Jak wypowiedzieć AC?

Z wypowiedzeniem ubezpieczenia AC jest nieco trudniej. Ponieważ to polisa nieobowiązkowa, ubezpieczyciel zakłada, że kupujesz ją świadomie i rozważnie.

Ochrona autocasco zazwyczaj trwa rok. Ile czasu masz na złożenie wypowiedzenia? Niestety tylko 30 dni, jeśli jesteś klientem indywidualnym, oraz 7, jeśli zakupiłeś AC dla auta firmowego. Są oczywiście sytuacje wyjątkowe, w których możesz zrezygnować natychmiast i w dowolnej chwili, jednak niewiele. Przykłady do kradzież samochodu, wyrejestrowanie, ogłoszenie upadłości firmy.

Kiedy minie czas możliwy do złożenia wypowiedzenia – 30 oraz 7 dni liczy się od dnia podpisania umowy – jesteś zmuszony do pogodzenia się z faktem, że autocasco nie przerwiesz. Polisa albo dobiegnie do końca, a „wytraci” się wcześniej, np. gdy pobierzesz jedno duże lub kilka odszkodowań równych sumie ubezpieczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here