Sytuacja związana z kredytami frankowymi elektryzuje świat finansów już od około 10 lat, kiedy to po bardzo dużej ekspansji reklamowej tysiące Polaków zdecydowało się na zaciągnięcie kredytów hipotecznych denominowanych we frankach. Każdy z kredytobiorców liczył na spokojne spłacanie z delikatną perspektywą obniżenia wartości kredytu.
To właśnie stabilność franka szwajcarskiego było głównym hasłem reklamowym banków, które proponowały kredyty we frankach szwajcarskich. Jednak na przestrzeni kilku następnych lat kurs franka szwajcarskiego diametralnie wzrastał, sprawiając że pozornie stabilny kredyt we frankach zwiększał się poprzez umacnianie waluty nad polskim złotym. Kolejne wzrosty były jednak tylko preludium do tego, co wydarzyło się w tak zwany czarny czwartek 15 stycznia 2015 roku, kiedy to frank umocnił się o kolejne kilkadziesiąt procent w stosunku do naszej waluty. Sprawiło to, że wielu Polaków musiało spłacać miesięcznie nawet o 50% wyższą kwotę niż na początku zobowiązania. Czy taki stan rzeczy musi mieć miejsce do samego końca naszej umowy?
Czy istnieje możliwość unieważnienia umowy kredytu frankowego?
Coraz częściej usłyszeć można o unieważnieniu kredytu frankowego decyzją sądu lub Trybunału Europejskiego. Coraz więcej umów jest poddawanych wątpliwość, co sprawia, że mamy prawo wypowiedzieć taką nieważną umowę i odzyskać stracone wcześniej pieniądze. W jaki sposób możemy unieważnić swoją umowę? Obecnie kancelarie toczą wiele spraw związanych z unieważnieniem kredytów frankowych. Żądanie to opiera się na zarzucie, że klauzula waloryzacyjna (indeksacyjna albo denominacyjna) zawarta w umowie jest nieważna, a wobec tego cała umowa jest nieważna. Jeśli mamy wątpliwości co do słuszności zapisów w naszej umowie, skierujmy się po pomoc do kancelarii adwokackiej a być może odzyskamy ogromną część straconych wcześniej pieniędzy.