Problemy finansowe w firmie – jak je rozwiązać?

0
2483
Problemy finansowe w firmie

Prowadzenie i utrzymanie własnej firmy to nie lada wyzwanie dla każdego przedsiębiorcy. Wymaga to bowiem nie tylko mnóstwa czasu, ale także środków finansowych, które można przeznaczyć na rozwój oraz firmowe inwestycje. Obecnie właściciele firm, którzy szukają źródła finansowania, mają wiele możliwości, aby rozwiązać swoje problemy finansowe. Do najpopularniejszych można zaliczyć faktoring oraz kredyt obrotowy. Zobacz, jak za pomocą tych rozwiązań możesz zażegnać problemy finansowe firmy i zyskać gotówkę na jej rozwój.

Kredyt obrotowy – co to jest?

To zobowiązanie finansowe śmiało można zaliczyć, do jednych z najpopularniejszych, jeśli chodzi o kredyty dla firm. Można go znaleźć w praktycznie każdym banku, a w wielu przypadkach będzie to produkt bardzo opłacalny i przydatny podczas rozwijania przedsiębiorstwa. Kredyt obrotowy jest zazwyczaj przyznawany na krótki czas (na ok. rok) i wypłacany może być za pomocą comiesięcznych transz lub jednorazowej płatności.

Środki finansowe pozyskane w taki sposób możesz przeznaczyć na pokrycie bieżących potrzeb firmy. Możesz np. wypłacić wynagrodzenia swoim pracownikom, opłacić składki ZUS oraz podatki lub uregulować rachunki, raty oraz inne zobowiązania finansowe. W momencie, gdy Twoją firmę dopadły przejściowe problemy finansowe https://habza.com.pl/co-jest-lepszym-lekarstwem-na-problemy-finansowe-firmy/, to kredyt obrotowy może okazać się bardzo pomocny. Dzięki niemu będziesz miał środki na to, aby dalej prowadzić działalność oraz zyskasz czas na to, aby poprawi sytuację.

Musisz jednak pamiętać o tym, że banki nie udzielają takiego zobowiązania każdemu. Aby otrzymać pieniądze w ten sposób, musisz działać na rynku od minimum roku, a w niektórych przypadkach nawet od dwóch lat. Dodatkowo nie możesz zalegać z uregulowaniem składek ZUS oraz opłaceniem podatków. Jeśli działasz od jakiegoś czasu na rynku i dotknęły Cię krótkoterminowe problemy finansowe, to kredyt obrotowy może być sposobem na wyjście z kłopotów.

Faktoring – co to jest?

Jeśli prowadzisz biznes w Polsce, to z pewnością nie raz spotkałeś się z wystawianiem faktur z odroczonym terminem płatności. W taki sposób kontrahent może np. sprzedać towar, który mu dostarczyłeś, wygenerować tym zysk i dopiero po tym zapłacić Ci Twoją należność. Osoby, które korzystają z takiej możliwości, nie mają na co narzekać i jest to dla nich bardzo dobre rozwiązanie. Inaczej wygląda to jednak ze strony osoby, która wystawia taką fakturę. Takie działanie może zagrozić płynności finansowej firmy. Rozwiązaniem tego problemu może być faktoring.

Faktoring polega na tym, że wyspecjalizowana firma faktoringowa przejmuje faktury od firmy, która owe faktury wystawiła. Oczywiście należy za to zapłacić, zazwyczaj opłata wynosi kilkadziesiąt procent wartości należności. W taki sposób firma od razu otrzymuje pieniądze, a ściąganiem długów z faktur zajmuje się firma, która je przejęła.

Dzięki faktoringowi nie musisz obawiać się, że Twoja firma straci płynność finansową przez nieopłacone faktury. Oszczędzasz sobie w taki sposób wiele problemów i nie musisz wypełniać tyle  formalności co w przypadku kredytu obrotowego.

Więcej o faktoringu dowiesz się na stronie: https://www.coface.pl/Nasza-oferta/Faktoring/Jak-dziala-faktoring

Podsumowanie

Zarówno kredyt obrotowy, jak i faktoring to rozwiązania korzystne dla przedsiębiorców. Polegają one na zupełnie różnych działaniach, dlatego należy dopasować sposób wychodzenia z problemów finansowych do indywidualnej sytuacji swojej firmy. Dzięki temu bez problemu wyjdziesz z kłopotów finansowych i postawisz swoje przedsiębiorstwo na nogi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here