Kredyt hipoteczny – od czego zależy czas oczekiwania na decyzję kredytową?

0
2881
Kredyt hipoteczny – od czego zależy czas oczekiwania na decyzję kredytową?
21 dni – tyle czasu, zgodnie z nową ustawą o kredycie hipotecznym ma Bank na wydanie decyzji w sprawie złożonego wniosku o kredyt hipoteczny (więcej informacji o ofertach kredytów hipotecznych można uzyskać pod adresem: http://szukamykredytu.pl/kredyty-hipoteczne/). Okres ten biegnie od momentu złożenia przez
klienta kompletnego wniosku kredytowego w Banku.
Za komplet dokumentów uznaje się:

  •  wewnętrzne dokumenty banku (wnioski, oświadczenia, formularze itp.);
  •  dokumenty dochodowe wymagane zgodnie z procedurą Banku;
  •  dokumenty dotyczące kredytowanej nieruchomości;
  •  oraz inne wymagane przez dany bank.
W praktyce Banki skutecznie omijają ustawowy termin 21 dni. Ostateczny czas realizacji wniosku zależy od wielu czynników. Chociażby od kompletności i poprawności dostarczonych dokumentów, wielkości transakcji i jej skomplikowania czy nawet ilości procesowanych wniosków w danym czasie w Banku. Wybierając Bank z konkurencyjną lub promocyjną ofertą w danym czasie, musimy przygotować się na to, że czas realizacji może się wydłużyć. Należy pamiętać, że obecnie decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego trzeba mieć już wybraną nieruchomość którą chce się kupić lub mieć projekt domu, który chce się wybudować. Bank nie przyjmie wniosku do oceny kredytowej bez przedmiotu kredytowania – jeszcze kilka lat temu było
to możliwe, dziś już nie.
Zgodnie z ustawa, Bank zobowiązany jest poinformować klienta o decyzji kredytowej maksymalnie 21 dnia od złożenia wniosku. W przypadku decyzji negatywnej, istnieje obowiązek poinformowania Klienta o powodzie odrzucenia wniosku. Jeżeli przyczyna odrzucenia wniosku jest możliwa do wyjaśnienia wówczas wniosek przeprocesować można ponownie, jednak trzeba liczyć się z tym, że proces zacznie biec do nowa i może potrwać nawet 21 dni. Zwykle jednak jest to zdecydowanie szybciej, gdyż cześć analiz nie ulega tak szybko przeterminowaniu. Często zdarza się również tak, że Bank wydaje tzw. decyzję warunkową, czyli daje zgodę na zaciągnięcie kredytu przez kredytobiorcę, ale po spełnieniu pewnych warunków, np. takim warunkiem może być przedstawienie dodatkowego dokumentu dochodowego potwierdzającego wysokość otrzymywanego wynagrodzenia lub zaświadczenia o braku zadłużenia w opłatach czynszowych mieszkania, które kupujemy. Rodzaj i ilość tych warunków zależy od przedmiotu kredytowania, wielkości kredytu oraz często od naszej zdolności kredytowej (z którą wiąże się ryzyko kredytowe). Niestety czas oczekiwania na dokumenty i dostarczenia ich do Banku wydłuża ostateczny moment podpisania umowy kredytowej.
Po spełnieniu wszelkich dodatkowych warunków lub wydaniu ostatecznej decyzji kredytowej pozostaje kwestia uruchomienia środków z kredytu. Tutaj też nie następuje to z dnia na dzień. Do sfinalizowania transakcji w każdym Banku wymagane będzie przedstawienie podpisanego aktu notarialnego, na podstawie którego Bank uruchomi kredyt oraz przeleje środki na konto sprzedającego. Proces uruchomienia środków trwa od 1 do 7 dni, w zależności od Banku.
Reasumując, starając się o kredyt hipoteczny, należy uzbroić się w cierpliwość i wyznaczyć sobie czas oczekiwania na ostateczną decyzję i podpisanie umowy na około 1-2 miesiące, tyle może trwać cały proces załatwiania kredytu. Dlatego warto, zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy na co dzień procesują takie wnioski i będą w stanie krok po kroku wyjaśnić zawiłości procesu kredytowego oraz sprawić, że przebiegnie on możliwie najszybciej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here