Nie taki diabeł straszny jak go malują czyli jak oswoić audyt sprawozdań finansowych

0
1555
Nie taki diabeł straszny jak go malują czyli jak oswoić audyt sprawozdań finansowych

Nikt nie lubi być sprawdzony i kontrolowany. Dokładnie ta sama zasada tyczy się zatem firm i instytucji, które ze względu na przepisy prawa, między innymi ustawę o rachunkowości, muszą być jednak nadzorowane przez audytora. Audyt sprawozdań finansowych to coroczny obowiązek na przykład dla banków, towarzystw ubezpieczeń i reasekuracji, spółek czy dużych firm zatrudniających ponad 50 osób.

Audyt sprawozdań finansowych – jego mocne strony

Jeżeli właściciel jakiejś firmy czy zarządca instytucji ma coś do ukrycia, audyt sprawozdań finansowych z pewnością może być sporym stresem. Jeżeli jednak finanse i księgi rachunkowe prowadzone są w odpowiedni sposób i zgodnie z przepisami oraz międzynarodowymi standardami, audytor na pokładzie może stać się tak naprawdę sprzymierzeńcem i bardzo dużym wsparciem. To osoba, do której można zwrócić się po radę i ekspertyz, która może pomóc dział finansowo rachunkowy w pracy. Patrząc na to z tej perspektywy, coroczny audyt sprawozdań finansowych może być doskonałą okazją do zaczerpnięcia z eksperckiej wiedzy i doświadczenia audytora.

Po co prowadzi się audyt

Audyt prowadzi się między innymi po to, aby ocenić czy przygotowane przez firmę czy instytucją sprawozdanie finansowe za poprzedni rok nie zawiera błędów, czy zostało przygotowane w oparciu o istniejące przepisy, na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych. Audyt to również okazja do ustalenia, czy w sprawozdaniu znajdują się ważne informacje pozwalające ustalić stan i kondycję finansową firmy. Takie audyty są obligatoryjne na przykład dla banków, dużych firm, obracających na przykład papierami wartościowymi, jednak coraz częściej korzystają z nich również instytucje takie jak na przykład stowarzyszenia czy fundacje.

Kto prowadzi audyt

Audyt po pierwsze jest prowadzone przez specjalistę, który posiada ekspercką wiedzę popartą nie tylko wykształceniem, ale też wieloletnim stażem pracy i doświadczeniem zawodowym. Audyty sprawozdań finansowych są prowadzone przez biegłych rewidentów, czyli osoby, które zostały wpisane do specjalnego rejestru. To osoby mające nieposzlakowaną opinię, które nigdy nie były karane, mają pełnię praw do czynności prawnych. Warto skorzystać z ich obecności w firmie czy instytucji, bo mogą pomóc radą, wskazując na nieprawidłowości i aspekty do poprawy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here