Kryptowaluty w pigułce – gdzie kupić, jak przechowywać?

0
1564
krypto

Giełdy kryptowalut – co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się inwestować w waluty cyfrowe. Zacznijmy od początku, czy są giełdy kryptowalut?

Swym działaniem przypominają klasyczną giełdę, jednak cały proces obrotu i zarządzania wirtualną walutą odbywa się drogą elektroniczną – poprzez internetowe giełdy. Internetowe giełdy kryptowalut zrzeszają zarówno kupujących jak i sprzedających, w jednym celu – aby dokonać transakcji kupna lub sprzedaży kryptowalut. Istotną różnicą pomiędzy giełdą tradycyjną a giełdą kryptowalut, jest to, że ta druga nie jest kontrolowana przez organizacje nadzorujące, np. w Polsce przez KNF. Jednak brak kontroli organów państwowych nad giełdami kryptowaluotwymi nie oznacza że są one niebezpieczne. Aby zapobiec atakom cyberprzestępców, giełdy stosują m.in. uwierzytelnienia dwuskładnikowe, transakcje multisignature a także wymagają złożonych haseł.

Odpowiedzialne giełdy krypowalutowe, szanujące klientów i ich wirtualne waluty inwestują również w analizy związane z bezpieczeństwem systemu, jak i w regularne audyty bezpieczeństwa przeprowadzane przez niezależne firmy zewnętrzne, które wychwytują luki w systemie. Giełdy, te również mogą publikować wyniku audytów, informując jednocześnie o krokach jakie podjęto, aby rozwiązać ujawnione problemy.Ważną również informacją dla potencjalnego użytkownika giełdy jest również to, czy giełdy posiadają AML i KYC – polityka przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. Każdy, kto zaczyna przygodę z kryptowalutą, powinien zwrócić uwagę na giełdę Binance.com – o sobie piszą, że nie są tylko światową wiodącą giełdą kryptowalut, Bianance to cały ekosystem. Jest to giełda zagraniczna, założona w 2017 roku w Szanghaju. Pełną listę bezpiecznych i najlepszych giełd znajdziesz na https://www.kryptoporadnik.pl/ranking-gield-kryptowalut/

Do popularności tej platformy, pomimo jej „młodego stażu” przyczynił się duży wybór altcoinów, wysokie limity wypłat oraz niskie opłaty. Jest również jedną z niewielu giełd online, która pozwala na tworzenie anonimowych kont. Pośród użytkowników notuje wysokie opinie. Jeżeli chcemy zacząć „lokalnie” przygodę z cyfrową walutą, odpowiednikiem Binance.com jest BitBay – jest to nasza rodzima giełda, założona przez Sylwestra Suszka w 2014 roku. Zarobiliśmy, jesteśmy z siebie zadowoleni … ale co dalej, jak bezpiecznie przechowywać nasze kryptowaluty. Chcąc aby nasze środki były bezpieczne, nie chcąc narażać się na ryzyko ich utraty, powinniśmy rozważyć

przechowywanie ich w portfelach, są to fizyczne urządzenia służące gromadzeniu cyfrowej waluty. Ich zadaniem jest przechowywanie w bezpieczny sposób Twoich prywatnych kluczy. Jeżeli nasz środki traktujemy jako inwestycje nie zabawę, to zakup portfela jest naszym obowiązkiem. Jeżeli posiadanie portfela jest naszym obowiązkiem, to które sprawdzą się w użytkowaniu, zarówno dla początkujących jak i tych już bardziej zaawansowanych użytkowników giełdy kryptowalut, na pewno należą do nich:

• Ledger Nano X,
• Ledger Nano S,
• Trezor One,
• Trezor T.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here