Kto i kiedy musi wymienić kasę fiskalna na kasę on-line?

0
1525
kasa on-line

Polski rząd podjął decyzję o wymianie stacjonarnych kas fiskalnych na kasy fiskalne online. Proces wymiany podzielony został na poszczególne etapy, podczas których przedstawiciele różnych branż mają obowiązek wymienić posiadane kasy na kasy online. Do końca roku 2020 obowiązek wymiany starych kas fiskalnych na nowe mieli wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie gastronomii, hotelarstwa, a także sprzedawcy węgla.

Wymiana starych kas fiskalnych na kasy online

Polski ustawodawca na okres końca 2020 r. przewidział obowiązek wymiany starych kas fiskalnych na kasy online dla trzech branż, wśród których znalazły się gastronomia, hotelarstwo, a także sprzedawcy węgla. Obowiązek wymiany nie dotyczy jednak podmiotów zwolnionych z obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kas, nawet jeśli wykonują czynności takie jak:

– świadczenie usług wyżywieniowych przez placówki stacjonarne gastronomiczne, działające również sezonowo,
– świadczenie usług zakwaterowania krótkoterminowego, czy też
– sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczonych do celów opałowych.

Kto musi wymienić kasę fiskalną na online?

Pierwsza grupa przedsiębiorców, która została zobowiązana do wymiany kas fiskalnych na kasy online, to głównie stacje benzynowe i warsztaty samochodowe, które mają obowiązek korzystania z kas online od 1 stycznia 2020 r., zaś druga grupa, wśród której znaleźli się: gastronomowie, hotelarze oraz sprzedawcy węgla, mają obowiązek rozpoczęcia rejestracji sprzedaży przy pomocy kas online od 11 stycznia 2021 r.

Kasy fiskalne on-line 2021 r.

Ostatnią, trzecią grupą przedsiębiorców, którzy muszą wymienić stare typy kas na kasy fiskalne, są głównie salony fryzjerskie i kosmetyczne, firmy świadczące usługi budowlane, lekarze, dentyści, prawnicy, a także obiekty służące kondycji fizycznej.

Pozostali przedsiębiorcy, którzy nie zostali wymienieni w żadnej z powyższych grup, nie mają wskazanego sztywnego terminu, w którym powinni wymienić stare kasy fiskalne, jednak z pewnością prędzej czy później i w ich przypadku dojdzie do zamiany kas fiskalnych na kasy wirtualne. Warto bowiem podkreślić, iż tylko do końca roku 2022 będzie możliwość kupienia tradycyjnych kas fiskalnych z elektronicznym zapisem danych. Później znikną one ze sprzedaży i zostaną całkowicie zastąpione przez kasy wirtualne. Założeniem wprowadzenia kas online było ułatwienie przesyłania danych o dokonanych sprzedażach do Centralnego Depozytorium.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem https://netvet.pl/kasy-fiskalne/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here