Mity o kancelarii notarialnej

0
1350
Mity o kancelarii notarialnej

XXI wiek to czas, w którym każdy może napisać w zasadzie cokolwiek na jakikolwiek temat. Z tego też powodu biorą się niestety różne mity, które krążą po internecie. Poniżej przedstawione zostaną i omówione najważniejsze mity dotyczące kancelarii notarialnych.

Mit numer jeden – każda kancelaria zajmuje się tym samym

No właśnie to jest dość często powtarzany mit prowadzący potem do naprawdę bardzo wielu nieporozumień. Powszechnie bowiem uważa się, że do jakikolwiek kancelarii notarialnej się nie pójdzie, tam każda sprawa zostanie załatwiona. Problem pojawia się, kiedy mamy mało czasu, sprawa jest pilna, a tu okazuje się, że w tej kancelarii tego załatwić się nie da albo nie na takim poziomie, jakiego oczekujemy.

Zasadniczo bowiem warto się orientować, że jednak większość kancelarii notarialnych specjalizuje się w konkretnych rzeczach. Niektóre oferują dość ogólne usługi, inne zaś z kolei specjalizują się w spadkach, pomocy firmom itp.

Mit numer dwa – raczej w swoim życiu nie będziemy potrzebować notariusza

No właśnie to jest zupełnie nieprawdziwa informacja. Zasadniczo bowiem w swoim życiu nawet na pewno będziemy potrzebować notariusza.

Notariusz bowiem sporządza wszelkie odpisy, wypisy, poświadcza umowy itp. Zatem chociażby chcąc poświadczyć posiadanie dyplomu, spisać testament, sporządzić oficjalne oświadczenie dla firmy – to wszystko będzie robił notariusz.

Mit numer trzy – kancelaria notarialna jest zupełnie niepotrzebna firmom

Generalnie nie do końca jest tak. Oczywiście istnieje cała masa firm, które nigdy nie będą potrzebować profesjonalnej pomocy notariusza. Z drugiej jednak strony istnieje także wiele takich, które do notariusza będą potrzebowały się zgłosić.

Z jakim problemem? Najczęściej będą to różnego rodzaju poświadczenia – podpisu, przetargu, zawarcia umowy itp. Oprócz tego będzie to też sporządzanie aktów, wydawanie zaświadczeń oraz wszelkie postępowanie związane z przejęciem firmy przez następne pokolenie .

Mit numer cztery – notariusz to nie prawnik

Na koniec warto wspomnieć o dość istotnej kwestii, a mianowicie o tym, że notariusz to jak najbardziej prawnik, tyle że że specjalizacją właśnie w zakresie czynności notarialnych. Każdy notariusz zatem posiada podstawową wiedzę w zakresie prawa.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here