Na co warto zwrócić uwagę, wybierając biuro rachunkowe dla swojej firmy?

0
2439

Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z mnóstwem spraw do załatwienia. Jedną z bardziej absorbujących czynności w firmie, oprócz codziennych czynności biznesowych, jest zadbanie o kwestie podatkowe i rozliczeniowe. Aby odciążyć swój grafik i mieć pewność, że wszystkie sprawy księgowe są załatwione jak należy, warto zdecydować się na podpisanie umowy z biurem rachunkowym. W jaki sposób wybrać takie, aby być zadowolonym z jego usług?
Wybieramy solidne biuro rachunkowe. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę?

Po pierwsze: prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów

Osoby rozliczające się na podstawie skali podatkowej zobowiązane są do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR). Umieszcza się w niej wszystkie wydatki ponoszone w firmie oraz wszystkie wpływy do kasy firmowej. Jeśli nie mamy czasu sami załatwiać formalności, możemy zlecić je na zewnątrz, do biura rachunkowego.

Po drugie: Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT)

Od stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca (mikro, małe, średnie i duże firmy) mają obowiązek każdego miesiąca przesyłać Jednolity Plik Kontrolny. Nowe zasady mają na celu uszczelnienie budżetu państwa i ograniczenie procederu wyłudzania VAT-u przez nieuczciwych przedsiębiorców.

Po trzecie: reprezentacja firmy przed Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych

Wiele biur rachunkowych oferuje reprezentowanie interesów danej firmy w razie kontroli z US i ZUS. Księgowi znają się na obowiązujących przepisach podatkowych, mają również doświadczenie i patrzą na rozliczenie firmy w sposób obiektywny. Nie angażują się emocjonalnie – tak jak często właściciele przedsiębiorstw – dzięki czemu mogą w sposób merytoryczny rozmawiać z urzędnikami.

Po czwarte: ubezpieczenie (OC)

Zazwyczaj firmy świadczące usługi księgowe są ubezpieczone i ponoszą odpowiedzialność za swoje działania. W ten sposób odciążają przedsiębiorcę i dają mu poczucie spokoju.

Po piąte: czas trwania umowy

Wybierając usługodawcę, na przykład biuro księgowe w Warszawie, warto zadbać o to, aby móc zrezygnować z danej firmy, jeśli sposób i poziom realizacji usługi nie będzie dla nas wystarczający. Dlatego tak ważne jest to, jaki czas trwania współpracy widnieje w umowie i czy można wypowiedzieć ją bez konsekwencji finansowych.

Po szóste: liczba dokumentów kosztowych w abonamencie

Warto upewnić się, jakie usługi są wliczone w cenę. Zazwyczaj biura rachunkowe (oraz osoby świadczące usługi w sposób indywidualny, tak jak księgowa z Warszawy – bardzo sztucznie dopisane) mają w standardzie m.in. prowadzenie KPiR, sporządzanie rocznych zeznań podatkowych dla przedsiębiorców oraz przygotowywanie rozliczeń PIT-11 dla pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here