Przesyłka zagraniczna – czego nie możemy nadać?

0
2537

Dzisiaj nasz świat się coraz bardziej poszerza. Dawniej całym światem jednego człowieka była jego ulica, czasem osiedle, a bardzo rzadko całe miasto. Teraz zaś rano możemy jeść śniadanie w Warszawie, w południe obiad w Moskwie, a kolację mieć w Stanach. Załatwiamy coraz więcej spraw zagranicą, pracujemy w różnych krajach, mamy przyjaciół z całego świata. Coraz częściej także coś wysyłamy zagranicę…

Przesyłki międzynarodowe – hit ostatnich lat

Z tego powodu też coraz większą popularnością cieszą się przesyłki międzynarodowe. Kto z nich korzysta? Naprawdę jest różnorodna grupa osób. Przede wszystkim będą wśród nich przedsiębiorcy eksportujący różne swoje produkty i towary poza Polskę. Ponadto będą to podróżnicy, którzy część swojego bagażu, zakupów czy pamiątek wolą nadać kurierem poza granice kraju, w którym się obecnie znajdują. Co więcej w tej grupie znajdą się także pracujący za granicą i ich rodziny, które podsyłają im rzeczy z kraju. Jak zatem widać – naprawdę wiele osób korzysta z dobrodziejstw przesyłek międzynarodowych.

Cechy szczególne przesyłki międzynarodowej

Nadając przesyłkę międzynarodową należy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach. Przede wszystkim nie wszystko można w niej przewieźć. Ciekawostką jest fakt, że niektóre kraje mają wręcz kuriozalne przepisy w tym zakresie. Idealny przykład stanowi tutaj Tunezja, do której nie można przesyłać kredek do rysowania, czy Afganistan, który nie zgada się na wysyłkę zabawek dla dzieci. Zdecydowanie zatem przed nadaniem jakiejkolwiek przesyłki międzynarodowej należy sprawdzić, czy danej rzeczy, którą chcemy wysłać nie ma na liście przedmiotów zakazanych.

Uniwersalne zakazy dotyczące paczek międzynarodowych

Warto jednakże wspomnieć,że istnieją pewne dość uniwersalne zasady. Są one wspólne w zasadzie dla każdego państwa, dlatego warto je znać tak, aby przez zwykłą niewiedzę nie narobić sobie nieprzyjemności. A zatem co będzie się znajdowało na takiej liście przedmiotów, których nie można wkładać do przesyłek międzynarodowych?

Przede wszystkim będą to oczywiście wszelkie towary i materiały niebezpieczne. Tu pamiętajmy, że za taką substancję uznawany jest także azbest! Dalej – przesyłką nie możemy przesłać żadnego rodzaju broni, amunicji ani jakiegokolwiek sprzętu wojskowego – to jednakże jest w zasadzie dość oczywiste. Oczywiście nie mogą to być także przedmioty niszczące.

Kolejną grupę przedmiotów, których nie można tak po prostu importować i eksportować stanowią przedmioty i towary szczególnie cenne takie jak różne dzieła sztuki, kamienie szlachetne itd. Co istotne nie mogą to być także różne środki pieniężne albo ich ekwiwalenty, czyli np. czeki albo karty kredytowe. Ważny jest także fakt, że zakazana jest również wysyłka znaczków pocztowych. Choć brzmi to absurdalnie, to przecież mogą być wśród nich prawdziwe rarytasy. Zakazana jest także wysyłka przedmiotów podrobionych.

Oczywiście nie można także wysyłać krwi, żywych organów, narządów ludzkich, zwierząt żywych ani martwych, skremowanych i nieskremowanych ludzkich szczątków oraz wszelkich wyrobów z kości słoniowej. To jednakże są dość oczywiste rzeczy.

Równie przewidywalny jest fakt, że nie możemy wysyłać rośli ani nasion, leków psychotropowych, napojów alkoholowych, tytoniu i wyrobów tytoniowych, materiałów pornograficznych. Co ciekawe nie wolno także wysyłać towarów, które łatwo się psują, a w przypadku niektórych krajów niedopuszczalne jest także wysłanie rzeczy osobistych.

Odpowiedzialność za paczkę

Warto zadawać sobie sprawę, że każda paczka na granicy jest prześwietlana i że to my za nią odpowiadamy. Jeśli nasza paczka będzie zawierała niedozwolone rzeczy, to na pewno zostanie zwrócona w całości, nawet z tymi elementami, które mogą być wysłane. Warto także zdawać sobie sprawę z faktu, iż w przypadku niektórych substancji może być nawet rozpoczęte postępowanie w sądzie i możemy dostać wysoką grzywnę, a w skrajnych przypadkach nawet karę więzienia. Warto zatem pomyśleć nad tym, co pakujemy, a jeśli nie jesteśmy czegoś pewni – to pytać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here