Najczęściej spotykane błędy w CV Polaków

2
4444

U każdego człowieka przychodzi taka pora, że musi się zdecydować wreszcie, żeby napisać swoje CV. Curriculum Vitae, ponieważ taka właśnie jest pełna nazwa tego dokumentu pełni role wizytówki, która ma określać to jakie macie umiejętności oraz to czy jesteście naprawdę dobrzy w tym co robicie, czy jednak nie. Wiele osób, w Polsce popełnia nagminnie błędy. Pracodawca w takiej sytuacji wyrabia sobie opinię na temat danej osoby i już wie czy chce, aby z nim pracowała czy też nie. Dodatkowo wiele osób popełnia te same błędy, a pracodawcy, którzy dostają setki CV zdają sobie z tego sprawę i nie przymykają na takie rzeczy oko. Zwracają uwagę tylko na te osoby, które tych błędów nie mają. Trzeba się pogodzić z faktem, że każdy z nas ocenia innych ludzi na pierwszy rzut oka. Jeżeli nie przyłożysz się do swojego CV to jak pracodawca ma Ci zaufać, że przyłożysz się do pracy? W wielu przypadkach CV jest jedyną formą kontaktu z przyszłym pracodawcą, dlatego też musicie zadbać o to, aby dobrze się prezentować. Jest to dokument, który nie może posiadać żadnych błędów, musi być doskonały. Postarajcie się zadbać o kilka podstawowych zasady, które są nagminnie przez Polaków, którzy szukają pracy:

Przede wszystkim estetyka – Zapamiętaj sobie to, że jeżeli chcesz dostać pracę to Twoje CV musi być czytelne oraz przejrzyste dla osoby, która je dostanie. Zdecyduj się na unikanie słów, które pochodzą z żargonu, albo są to sformułowania, które brzmią obco. W sytuacji, gdy chcesz wyszczególnić pewnego rodzaju informacje to możesz zastosować pogrubienie w tekście. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać, ponieważ nadmierna ilość elementów stylistycznych oraz wielu tego typu rzeczy może stworzyć naprawdę dziwne wrażenie jakoby byś był osobą, która nie za bardzo wie czego chce i tworzy w okół siebie wielki chaos. Tego typu podejście nie należy do najlepszych. Unikaj rażących, zbyt jaskrawych kolorów. Postaraj się przede wszystkim postawić tutaj nacisk na kolory, które są przyjemne i lekkie w odbiorze, ponieważ nie ma sensu decydować się na kolory, które będą tylko raziły w oczy przyszłego pracodawcę. Bardzo dobrą decyzją jest konsultacja z innymi osobami, które będą mogły Wam doradzić czy CV jest dobre czy też nie. Jeżeli otworzycie się na rady innych osób to będziecie w stanie dobrze się rozwijać.

Omiń mało istotne kwestie – Nie ma sensu dodawać nadmiernej ilości informacji. Nie umieszczaj w swoim CV imion swoich rodziców, roku, w którym ukończyłeś szkołę podstawową, czy gimnazjalną. Nawet w większości sytuacji nie ma sensu umieszczać szkoły średniej, pod warunkiem, że masz wykształcenie wyższe. Chyba, że szkoła średnia posiada jakiś profil, dzięki któremu odzwierciedla to Twoje umiejętności zawodowe. Najczęściej to będzie dotyczyć szkół technicznych, albo liceów profilowanych. W przypadku tych pierwszych informacja naprawdę może być przydatna, zwłaszcza jeżeli poszukujecie pracy w swoim zawodzie. Ponadto pamiętaj o tym, że jeżeli już podajesz informację dotyczące znajomości języka to postaraj się, aby znalazła się tam informacja związana z poziomem zaawansowania, który opanowałeś, zaś gdy posiadasz prawo jazdy, albo ukończone kursy to również podawaj daty, ponieważ jest to bardzo ważne.

Sprawdź poprawność danych – Za nim zdecydujesz się na to, żeby w ogóle wysłać komukolwiek swoje CV to pamiętaj o tym, aby najpierw zadbać o to, żeby wszystkie dane, które zapisałeś były poprawne. Przede wszystkim zwracaj uwagę na takie rzeczy jak numer telefonu, ponieważ pracodawca w większości przypadków będzie do Ciebie dzwonił, aby zobaczyć jak zareagujesz na rozmowę telefoniczną, a ponadto jest to o wiele szybsza metoda na kontakt, niż mail. Kiedy zdecydujesz się na to, aby załączyć CV do swojego życiorysu to zapamiętaj, aby fotografia, którą używasz była wciąż aktualna i żeby była ona neutralna. Użyj fotografii z dowodu osobistego, albo paszportu. Nie wybieraj zdjęć z albumu rodzinnego, albo z imprezy, naprawdę nie pomoże Ci to w znalezienie pracy, a powiedziałbym, że nawet pogorszy sprawę. Podejdź do tej kwestii bardzo profesjonalnie i zadbaj o to, aby wszystko wyglądało jak najprościej i najschludniej.

Pamiętaj o chronologii – W sytuacji, gdy decydujesz się na opisanie swojego doświadczenia zawodowego oraz zdobytego wykształcenia i odbytych kursów to pamiętaj, aby umieścić to w kolejności chronologicznej, tak aby uwzględnić te najbardziej aktualne. Musisz ponadto zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku zatrudnienia podawaj również lata oraz miesiące, w których pracowałeś w danej firmie. Bardzo często zdarza się tak, ze pracownicy, którzy pracowali w danej firmie starają się ukryć tego typu informację poprzez podawanie tylko i wyłącznie lat, dzięki czemu chcą wydłużyć w sposób optyczny czas, w którym pracowali. Prawda jest taka, że jest to zabieg mało skuteczny, ponieważ tego typu informacja prędzej czy później wyjdzie na jaw.

Bądź szczery – Jeżeli odpowiadasz na ofertę, w której nie spełniasz wszystkich wymagań swojego pracodawcy to nie pisz nieprawdy. Zdecydowanie lepiej, jeżeli dodasz krótką informację o tym, że jesteś zainteresowany rozwijaniem się w tym aspekcie, w którym sam nie posiadasz doświadczenia. Ewentualnie możesz samemu postarać się zdobyć informację na własną rękę, poszperać trochę w internecie i pouczyć się samemu pewnych rzeczy, dzięki czemu będziesz mógł posiąść wiedzę teoretyczną, a w przypadku gdy starasz się np. o pracę grafika to również i praktyczną, gdy posiedzisz i popracujesz w domu. Dzięki czemu będziesz mógł o tym wspomnieć w swoim CV. Pracodawca o wiele bardziej będzie preferował szczerość, niżeli jej brak już na samym początku współpracy. Zdaj sobie sprawę, że i tak Twoje kłamstwa wyjdą na jaw, dlatego nie ma co oszukiwać i mieć nadzieję, że będzie inaczej. Ponadto musisz wiedzieć, że jeżeli nawet zostaniesz zatrudniony i to wszystko wyjdzie na jaw to istnieje naprawdę duża szansa, że zostaniesz zwolniony dyscyplinarnie ze swojej pracy. Co za tym idzie nie będziesz mógł wpisać nigdzie tego, że pracowałeś w danej firmie. Pracodawcy czasem mogą takie rzeczy zrobić nawet po bardzo długim czasie.

2 KOMENTARZE

  1. Błędy, o których piszesz można spotkać praktycznie, w każdym CV. Jednak najbardziej mnie bawią listy motywacyjne, skopiuj wklej z Internetu, chwilami jest to żałosne.

  2. Brak dbałości o estetykę, lub po prostu niechlujstwo w CV, to chyba najczęstszy problem. Pomimo iż kwestia estetyki to, powiedzmy, sprawa indywidualna, to w CV najlepiej jednak trzymać się pewnych ujednoliconych wzorców.
    Inną kwestią jest brak umiejętności selekcji odpowiednich informacji. Niektóre osoby umieszczają w CV absolutnie wszystko — edukację począwszy od przedszkola, oraz absolutnie wszystkie prace, jakich kiedykolwiek się podejmowały. To powoduje, że CV staje się kolokwialnie mówiąc „rozlazłe.” Trudno w nim się doszukać istotnych informacji o kandydacie.
    Pamiętajmy, że w CV przedstawiamy same konkrety. Idealna długość to jedna strona A4.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here