Coś dla rodziców: Ile kosztuję pieluchy młodego Polaka?

4
6033

Narodziny dziecka zawsze wiążą się z wielkimi emocjami. Niejednokrotnie dane było mi oglądać jak dziecko przychodzi na świat i powiem Wam szczerze, że jest to naprawdę niesamowite doznanie. Dziecko dla wielu osób jest symbolem szczęścia. Po urodzeniu wszyscy są zachwyceni i z uśmiechem na ustach patrzą na dziecko, mając nadzieję, że zostanie kimś wielkim. Rodzice kiedy oglądają jak ich dziecko dorasta również bardzo to przeżywają. Dla wielu osób jest to najlepsze uczucie jakie może być. Zwłaszcza, gdy widzi się, że dziecko jest szczęśliwe i potrafi się rozwijać i osiągać sukcesy na takiej płaszczyźnie na jakiej tylko chce. Pomijając kwestię emocjonalną to jednak trzeba być świadomym tego, że dziecko to nie tylko ogrom szczęścia, ale również ogrom wydatków i odpowiedzialności.

Jeżeli decydujecie się na dziecko ot musicie zdać sobie sprawę, że Wasze całe życie ulegnie zmianie. Wasz beztroski stan, nad którym w pełni panujecie zmieni się z dnia na dzień i nawet nie dostrzeżecie kiedy ta zmiana tak naprawdę nastąpiła, ponieważ wszystko może zacząć się Wam wymykać spod kontroli, a wszystkie Wasze pieniądze, oszczędności znikną znacznie szybciej niż się pojawiły. Poza tym dojdzie do tego ogrom nowych obowiązków. Jeżeli myślałeś, że czasem praca jest męcząca, że nieprzespane noce przy projektach to coś naprawdę ciężkiego to zrozum, że to jest najmniej problematyczną kwestią. O wiele więcej problemów będziesz miał w sytuacji, gdy dziecko przyjdzie na świat i zacznie odwracać Twoje całe życie do góry nogami. Zapamiętaj sobie jedno, że za nim dziecko się narodzi to Ty musisz się do tego odpowiednio przygotować. Musisz zdać sobie sprawę, że będziesz musiał się przygotować na o wiele większe wydatki, dodatkowo zaoszczędź jak najwięcej pieniędzy się tylko i przygotuj się na powitanie Twojego dziecka. Oczywiście cały trud, który teraz w to włożysz zostanie Ci wynagrodzony przez dziecko, ale mimo wszystko lepiej jest zabezpieczyć się na pewną ewentualność za w czasu. Zaplanuj swój budżet tak, abyś znalazł w nim co najmniej kilkaset dodatkowych złotych w miesiącu.

Ile zapłacisz za pieluchy?
Dzieci rzadko kiedy starają się wspierać swoich rodziców w oszczędzaniu, w większości przypadków wolą wyciągać jak najwięcej pieniędzy się tylko da. Ponadto wszystkie rzeczy przeznaczone dla dzieci są naprawdę bardzo kosztowne, a zwłaszcza pieluchy. W wielu przypadkach rodzice przez okres korzystania dziecka z pieluch w stanie wydać na nie ponad 5 tysięcy złotych. Bardzo wielu rodziców ponadto ma to do siebie, że gdy dziecko się urodzi starają się dać mu wszystko co najlepsze, tak aby niczego mu nigdy nie brakowało. Dlatego też kupują dziecku jak najwięcej markowych produktów i nawet decydują się na zakup o wiele droższych pampersów, które w zasadzie niczym się nie różnią od tańszych pieluch. Bardzo wielu rodziców boi się, że jak kupi tańsze pieluchy to dziecko będzie poszkodowane i będzie miało odparzenia na pośladkach. Prawda jest taka, że nie zawsze tak musi być. Oczywiście nie ma co kupować najtańszych pieluch jakie są dostępne na rynku, ale warto zakupić takie, które są tanie, a dobre. Marki mają to do siebie, że w większości przypadków są drogie, tylko dlatego, że są drogie. Przykładem może być Red Bull, który jest bardzo drogim napojem energetycznym, a nie różni się niczym od 5 razy tańszych odpowiedników. Tak samo jest z pieluchami, ponieważ można znaleźć ciekawe alternatywy do drogich Pampersów np. w Lidlu. Zakupując tańsze pieluchy będziecie w stanie zaoszczędzić nawet na jednej paczce kwoty rzędu kilkudziesięciu groszy.

Starajcie się również kupować pieluchy w jak największych opakowaniach. Im większa paczka tym taniej wyjdzie za jedną sztukę, podobnie będzie również z pieluchami przeznaczonymi dla małych dzieci, które są o wiele tańsze niż dla dzieci starszych. Ponadto nie unikajcie nocnika, postarajcie się dziecko szybko nauczyć z niego korzystać, ponieważ dzięki temu będzie o wiele bardziej samodzielne, a poza tym będziecie płacić zdecydowanie mniej za pieluchy. Prawdą będzie również tenże fakt, że najwięcej pieniędzy na pieluchy będziecie wydawać na samym początku, ponieważ w pierwszych miesiącach dziecko zużywa je w sporych ilościach.

Ceny pieluch są naprawdę zróżnicowane:
Pampers Active Baby 4 Maxi – 99 Szt. – Cena za sztukę = 0,60 złotego
Pampers Pieluchy New Baby 1 Newborn 2-5Kg – Cena za sztukę = 0,48 złotego
Pieluchy Toujours – różne rozmiary – Cena za sztukę = 0,46 groszy

Jak szukać oszczędności na pieluchach?
Bardzo dużo osób lubuje się w pieluchach jednorazowych głównie z tegoż, że faktu, że są to pieluchy, z których naprawdę jest łatwo korzystać. Jeżeli zdarza się sytuacja, że dziecko zużyło pieluszkę to rodzic jedyne co musi zrobić to wyrzucić starą pieluszkę, oczyścić dziecko i założyć nową. Kiedy ktoś już jest w tym doświadczony to nie będzie to stanowiło dla niego większego problemu i zrobi to naprawdę błyskawicznie. Specjaliści, którzy zajmują się tym naprawdę długo potrafią zmieniać pieluchy w sposób błyskawiczny i robić w tym jeszcze inne rzeczy, chociażby rozmawiać przez telefon.

Każdy zapewne jednoznacznie powie, że woli jednorazówki, ponieważ jest to najbardziej wygodne rozwiązanie jakie może być, jednak mimo wszystko warto zobaczyć jak wygląda koszt pieluch jednorazowych na tle alternatyw. Jeżeli jesteś osobą, która chce ograniczyć wydawanie pieniędzy, a ponadto nie przeszkadza jej tenże fakt, że musi poświecić sporo więcej czasu to dobrym pomysłem mogą okazać się tutaj pieluchy tetrowe, albo pieluchy wielorazowe. W zasadzie mało kto w dzisiejszych czasach decyduje się na to, aby używać pieluch tetrowych, jednak coraz więcej zwolenników mają pieluchy jednorazowe.

Pieluchy tetrowe jednak warto mieć, ponieważ dobrze się spiszą do wycierania niemowlaków pod kąpieli, albo jako forma przytulanki dla dziecka, podkłady w łóżeczkach, na przewijakach oraz jako zabezpieczenie Waszych ubrań, kiedy dziecko sobie spożywa obiadek. Pieluchy tetrowe to zakup, który będzie Was kosztował około 2 złotych za sztukę, jednak trzeba pamiętać, że można je używać wielokrotnie, wystarczy je tylko wyprać. Na allegro oraz w internecie znajdziecie zapewne tańsze, ale również droższe oferty.

Jak używać pieluch wielorazowych
To jak pieluchy jednorazowe działają jest w zasadzie bardzo proste. Składają się one z dwóch części, czyli materiałowej pieluchy oraz chłonnego wielorazowego wkładu, który można wymieniać. Obie części spokojnie można prać w pralce. W dotyku są naprawdę przyjemne, a ponadto istnieje tutaj większy indywidualizm. Dziecko może nosić pieluchy z pewnymi wzorami. Jeżeli lubujecie się w takich klimatach i chcecie, aby Wasze dziecko miało innego rodzaju pieluchy i żeby się jakoś estetycznie wyróżniało to możecie poszukać takich pieluch wielorazowych. Producenci często zapewniają, że pielucha rośnie razem z dzieckiem, ponieważ ma się możliwość dostosowania regulacji zapięcia w pieluchy do rozmiaru dziecka. Im większe dziecko, tym luźniejsze zapięcie.

Co wyjdzie taniej? Pieluchy jedno, czy wielorazowe?
Przyjmijmy, że adekwatną ilością pieluch wielorazowych i wkładów będzie w tym przypadki 12 pieluszek z 24 wkładami wymiennymi. Wydaje się to odpowiednia duża ilość tego typu rzeczy, aby dziecko było w stanie być w pełni zadowolone z tego. Kwota, którą będziecie musieli zapłacić za zakup 12 pieluszek będzie wynosić około 830 złotych. Warto sobie przypomnieć, że dzieci bardzo często zużywają nawet do 5 tysięcy złotych za samo używanie pieluszek jednorazowych. Poza samymi jednak pieluszkami trzeba uwzględnić koszt prania takich wielorazówek, a trzeba tutaj uwzględnić w zasadzie najdroższy wariant jaki może tylko być, a dokładniej chodzi tutaj o pranie w temperaturze 95 stopni Celsjusza. W zasadzie można przyjąć, że jedno tego typu pranie wyniesie Was 3,50. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że koszt całego prania rozłoży się na wszystkie rzeczy, które znajdują się pralce.

Jeżeli będziecie prali komplet wkładów wraz pościelami, obrusami oraz resztą produktów, które można bezproblemowo prać w tak wysokiej temperaturze to można spokojnie przyjąć, że takie wkłady będą stanowić jedynie 10% wszystkich kosztów. Będzie to koszt rzędu 50 groszy za wypranie wszystkich wkładów. Przyjmując, że pierze się takie wkłady raz na 3 dni to daje to łączny koszt roczny w wysokości 61 złotych. Nie uwzględniając tutaj kosztów proszku, czy płynu do mycia, ale i tak by trzeba było go wykorzystać podczas prania innych rzeczy, a w zasadzie zawsze wlewa się go tyle samo.

Zakładając, że taki komplet wytrzyma np. 5 lat. To do ceny pieluszek, które wyniosły 830 złotych trzeba doliczyć 305 złotych, czyli kwotę wszystkich prań, które się wykona przez ten cały okres. W takiej sytuacji dostaniemy łączną kwotę rzędu 1135 złotych. Jest to o wiele taniej, niż płaci większość rodziców, którzy przez okres 5 lat muszą wydać nawet do 5 tysięcy złotych za pieluchy. Są to sumy naprawdę w wielu przypadkach kosmiczne.

O czym powinni pamiętać młodzi rodzice?
Omijaj markowe pieluchy jednorazowe. Zdecyduj się na zakup tańszych odpowiedników, ponieważ naprawdę nie ma co wierzyć plotkom, że są one gorsze. Jeżeli pójdziesz do Lidla, albo Biedronki to nie powinieneś się zawieźć. Nie ma sensu przepłacać, jeżeli kupujecie w zasadzie to samo.

Duże paczki wyjdą taniej – Zazwyczaj im większa paczka tym taniej wychodzi sztuka, jednak no nie zawsze tak jest dlatego też doskonałym pomysłem jest przeliczenie dokładnie tego ile wyniesie Was jedna pielucha w całej tej paczce. W dzisiejszych czasach każdy ma komputer w kieszeni, więc robiąc zakupy nie będzie to problemem.

Korzystaj z promocji – Możesz korzystać z promocji w marketach, ale również w internecie, który oferuje o wiele tańsze produkty. Nawet te markowe pieluchy są znacznie tańsze w internecie, niż w sklepach stacjonarnych.

Przyzwyczaj dziecko do nocnika – Nic nie zaoferuje Ci tyle oszczędności co samo dziecko, które potrafi korzystać z nocnika. Im wcześniej zacznie samo to robić, tym więcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni.

4 KOMENTARZE

  1. no dokładnie, ja również polecam pieluchy wielorazowe. Można trafić na fajne promocje w internecie, a pranie wcale nie jest tak kosztowne, jak by się mogło wydawać. Przy małym dziecku i tak się często używa pralki, a pieluszki można prać z ubrankami. Generalnie wydaje mi się, że jesteśmy bardzo do przodu na nich finansowo. Jednorazowo to spory wydatek, ale na fejsbuku nie brakuje grup sprzedażowych, gdzie można kupić używane pieluszki za pół ceny.

  2. Podczas ostatniego pobytu w Polsce musieliśmy kupić pieluchy dla naszego szkraba. Okazało się, że Pampersy nie tylko są droższe niż za granicą, ale dodatkowo opakowania z tymi samymi oznaczeniami zawierają zupełnie różne wielkości pieluch. Trochę nerw był i musieliśmy kupić rozmiar większe. Pieluchy tetrowe to już nie to samo co kiedyś, teraz jak przez chińskie koszulki można przez nie patrzeć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here