Negatywny wpływ chwastów pnących

0
731
Negatywny wpływ chwastów pnących

Chwasty pnące mogą być dużym zagrożeniem w przypadku różnego rodzaju upraw rolnych, mogą występować one także w naszych ogrodach, w przypadku upraw warzyw i owoców.

Naturalnie warto zwrócić uwagę, iż mogą one wyrządzić pewne szkody jeżeli chodzi o ilość plonów. Rośliny tego rodzaju potrzebują dużej ilości wody, która będzie pobierana z gleby, zatem rośliny uprawne będę konkurowały o składniki odżywcze, wodę oraz światło z tego rodzaju chwastami.

Portulaka pospolita w uprawach

Jednym z tego rodzaju chwastów jest portulaka pospolita, jest to roślina która od wielu lat używana jest jako zioło, posiada ona duże ilości witamin, minerałów, kwasy omega-3. Z pewnością może być hodowana w przydomowych ogródkach, stosowana jako zioła. Jednak warto zwrócić uwagę, iż w przypadku rozsiania w uprawach rolnych, będzie dużym problemem. Nie tylko będzie obniżała same plony poprzez konkurowanie z roślinami, ale także będzie to pnącze, które utrudnia zbiory. Tego rodzaju chwasty mogą wplatać się w elementy ruchome kombajnów, dodatkowo także mogą być zbierane jako plon, będzie to prowadziło oczywiście do zanieczyszczenia zbiorów. W tym przypadku usuwanie mechaniczne może być niemożliwe, wraz z chwastem moglibyśmy wyrwać rośliny, które są oplecione, dlatego też wykorzystuje się w tym przypadku herbicydy selektywne, które mają możliwość stosowania na określonym rodzaju roślin, nie czyniąc przy tym szkód w naszych uprawach. Oczywiście mogą być one używane w okresie wiosennym, dzięki czemu mogą spowalniać kiełkowanie chwastów, dzięki temu rośliny uprawne będą miały czas na właściwy wzrost. Dodatkowo herbicydy mogą być stosowane również dolistnie, działać na łodygi roślin rozwiniętych, można także stosować herbicydy doglebowe, które będą działały na układ korzenny. Z pewnością regularne stosowanie oprysków może pozwolić na usunięcie chwastów takich jak portulaka pospolita, z pewnością możemy w ten sposób chronić nasze plony. Warto także pamiętać, iż wyeliminowanie chwastów pnących ułatwi także w dużej mierze zbiory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here