Oprogramowanie ERP dla firm – czym jest i kiedy powstało?

0
1158
Oprogramowanie ERP dla firm - czym jest i kiedy powstało?

Oprogramowanie typu ERP powstało w latach 50. XX wieku i stanowi obecnie istotny sposób na integrację wewnątrz przedsiębiorstwa. Daje możliwość szybkiego i sprawnego zarządzania informacjami wewnątrz firmy oraz podczas kontaktów klientami i kontrahentami.

Oprogramowanie ERP dla firm – czym jest?

System ERP, określany również jako Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa (ang. Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie dla firm, mające na celu ułatwienie współpracy w zespole. Pozwala usprawnić procesy organizacyjne w przedsiębiorstwie, także w zakresie analizy danych i zarządzania aktualnymi procesami biznesowymi.

Enterprise Resource Planning oddziałuje na procesy, które dotyczą wszystkich obszarów działań – od zarządzania zasobami finansowymi przedsiębiorstwa po księgowość, marketing, sprzedaż i związane z tym funkcje – aż po stany magazynowe, zapisy i produkcję serwisową.

Oprogramowanie ERP dla firm – kiedy powstało?

ERP powstało już w latach 50. minionego wieku i stanowiło wówczas prosty rodzaj systemu, który służył w głównej mierze do zarządzania stanami magazynowymi. Wraz z postępem technologicznym jego funkcje znacznie się rozszerzyły, dzięki czemu obecnie obejmuje ono wszystkie procesy odbywające się na co dzień w firmie.

Jeszcze w latach 50. XX wieku Amerykańskie Stowarzyszenie Sterowania Produkcją i Zapasami stworzyło standard klasy o nazwie: Material Requirements Planning. Odnosiło się to do zarządzania zasobami firm. W miarę upływu lat zaczęto to unowocześniać, także w zakresie nowych rozwiązań technologicznych i dynamicznie rozwijającej się technologii. Kiedy włączono do tego kwestie związane z kadrami i finansami pojawiło się przekonanie, że mamy do czynienia z nowym standardem ERP.

Nowy ERP – ERP II

ERP II jest na rynku od kilku lat. Jest to innowacyjny system zarządzania, który daje możliwość pracy z zastosowaniem Internetu. Wyróżniają go także znacznie szersze możliwości w porównaniu do pierwszej wersji Enterprise Resource Planning.

ERP II powala użytkownikom danego przedsiębiorstwa na dostęp z zastosowaniem przeglądarek internetowych. Istnieje też możliwość zarządzania kontami klientem – jest to CRM. Ponadto nowe ERP posiada także narzędzia analityczne Business Intelligence, a na co dzień umożliwia tworzenie serwisów internetowych połączonych z klientami.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here