Prawo spadkowe

0
1965
Prawo spadkowe

Spadek to bardzo często sytuacja, która prędzej, czy później pojawi się w życiu każdego. Rodzice koniec końców muszą odejść. Taka jest natura. Jednak pozostawiają po sobie właśnie spadek, który należy podzielić w sprawiedliwy sposób. Jak to zrobić oraz na co trzeba zwrócić uwagę?

Czym jest prawo spadkowe?

Jest to gałąź prawa cywilnego, które reguluje przejście praw oraz obowiązków majątkowych po tym, jak dojdzie do śmierci ich właściciela. Tutaj pojawiają się spadkobiercy, którym przysługuje prawo do pozostawionego majątku. Przepisy prawa spadkowego charakteryzują się bezwzględnym obowiązywaniem. Z kwestią spadkową może się kojarzyć między innymi: testament, dziedziczenie, zachowek, zapis oraz wiele innych.

Postępowanie sporne – kiedy do niego dochodzi?

Prawo spadkowe to oczywiście bardzo drażliwa sytuacja, kiedy w rodzinie ma dojść do podziału majątku. Postępowanie sporne pojawia się w tym przypadku, kiedy spadkobiercy nie są w stanie dojść do porozumienia. W tym celu zawsze doprowadza się do stwierdzenia nabycia spadku oraz działu spadku. Niekiedy sprawy są bardzo złożone i pojawia się nawet potrzeba przesłuchania świadków, przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych lub nawet szukania majątku spadkowego. Często dochodzi również do uznania kogoś za niegodnego dziedziczenia.

Jak dostać prawa majątkowe?

Oczywiście, aby cały proces przebiegł sprawnie i bez zbędnego przedłużania całego procesu, warto pomyśleć przede wszystkim o dobrym prawniku. Przykładowo po wpisaniu w wyszukiwarce  “adwokat Wrocław”, wówczas na pewno zobaczysz wiele propozycji. Jednak warto wybrać sprawdzonego prawnika, który będzie przede wszystkim gwarancją odpowiedniego rezultatu prowadzonej sprawy sądowej.

Jak zapobiegać?

Najlepszym sposobem na to, aby cały problem spadkowy był łatwo rozwiązywany jest sporządzenie za życia testamentu. Jest to dokument, który wiele ułatwia w tak złożonym procesie, jakim jest dochodzenie swoich praw majątkowych. Jednak testament nie zawsze rozwiązuje całą kwestię. W tej sytuacji pojawia się zachowek

W przypadku prawa spadkowego rozprawy sądowe również potrafią trwać przez bardzo długi czas, na który pozostaje się bez praw majątkowych do danych dóbr, które został pozostawiony przez zmarłą osobę. Na drodze sądowej wszelkie decyzje odbywają się w oparciu o czwartą księgę kodeksu cywilnego, czyli “Spadki”. To właśnie tam znajduje się wiele przepisów, które przyczyniają się do porządku w takich sprawach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here