Szkoła średnia – jak ją wybrać?

0
1488
szkoła średnia
Fot. Pexels.com

Wybranie kolejnego etapu w edukacji może być trudne. W tym wieku ciężko jest jednoznacznie powiedzieć jaki zawód chce się wykonywać czy na jakie studia pójść. Dlatego szkoła średnia, którą wybierzesz, a właściwie to klasa, do której pójdziesz nie powinna zamykać drogi wyboru. Jak się do tego zabrać?

Przeczytaj też: http://www.garg.pl/szkola-czym-kierowac-sie-przy-wyborze-szkoly-sredniej/

Zainteresowania i talenty

Najważniejszą rzeczą jaką powinieneś się kierować przy wyborze szkoły średniej to Twoje zainteresowania. Jeśli wybierzesz na rozszerzeniu przedmioty, które całkowicie Cię nie interesują, ale dorośli mówią, że są przyszłościowe to tych kilka lat będzie bardzo męczących.

Zastanów się co lubisz, co sprawia Ci przyjemność, w czym jesteś dobry. Dzięki temu chodzenie na zajęcia będzie przyjemnością. Warto przez 4 lata swojego życia robić coś co nas cieszy.

Odległość placówki od miejsca zamieszkania

O ile szkoła podstawowa często znajduje się na tym samym osiedlu na jakim mieszkasz, tak szkoła średnia do której pójdziesz może być bardziej oddalona. Pamiętaj jednak, że codzienne dojazdy, które trwają więcej niż 1,5 godziny w jedną stronę mogą być bardzo wykańczające.

Sprawdź czy dojazd pozwalałby na swobodną naukę. Najlepiej pokonaj przynajmniej raz trasę do szkoły, w której chcesz się uczyć. Dzięki temu sprawdzisz czy nie jest to za bardzo męczące. Warto też sprawdzić rozkład komunikacji, aby mieć pewność, że bez problemu wrócisz do domu.

Szkoła średnia, a dalsza przyszłość

Po czterech latach w szkole średniej czeka Cię wybór studiów. Warto już na tym etapie pomyśleć co chcesz robić w przyszłości. Sprawdź jakie zawody wiążą się z przedmiotami, które Cię interesują.

Sprawdź kierunku studiów jakie są dostępne. Spróbuj wyjść poza te najbardziej popularne jak pedagogika, dietetyka, informatyka, ekonomia. Wyszukaj kierunki, które są mniej popularne jak kognitywistyka, fotonika, filozofia. Nawet jeśli nie wybierzesz tych kierunków poszerzysz swoją gamę możliwości. Często studenci po znalezieniu mało popularnego kierunku studiów odkrywają, że to łączy ich wszelkie zainteresowania dlatego warto zrobić research.

 

Wybór kolejnego etapu edukacji może być bardzo trudny. Kieruj się swoimi zainteresowaniami. Pamiętaj także, że ten etap edukacyjny jeszcze niczego nie rozstrzyga. Na studia możesz pójść w zupełnie innym kierunku.

Zobacz też: http://www.jobston.pl/czy-nauka-przez-sen-jest-mozliwa/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here