Co zrobić, gdy brakuje do pierwszego?

0
2876
Co zrobić, gdy brakuje do pierwszego?

Każdy twierdzi, że pensja jest za rzadko, ponieważ w okolicach połowy miesiąca zazwyczaj nie ma po niej śladu. Trzeba jednak zmienić podejście i zacząć planowanie. Konieczne jest również wdrożenie systemu domowej księgowości, który wychwyci pozycje, na które wydajemy najwięcej. Utrzymanie budżetu w ryzach pozwoli nam na efektywne gospodarowanie pieniędzmi w trakcie miesiąca. Nie zawsze jednak domowy budżet można obliczyć z aptekarską dokładnością. Często mamy do czynienia z wydatkami niespodziewanymi, które rujnują wcześniej stworzony plan. Mimo wszystko nie powinniśmy rezygnować z planowania, które w perspektywie czasu ułatwi nam codzienne funkcjonowanie.

Liczymy przychody i wydatki

Najważniejsze jest spisanie, jakie osiągamy przychody w ujęciu miesięcznym. Mając stałą pracę, powinniśmy gospodarować kwotą, jaka wpływa nam na rachunek bankowy. Gorzej jest z przedstawicielami wolnych zawodów lub przedsiębiorcami, gdzie regularny dochód jest rzadkością. Waha się, w zależności od ilości realizowanych zleceń. Konieczne jest także oszacowanie przewidywanych kosztów, również w ujęciu miesięcznym. Jest to o tyle łatwe, że wystarczy podsumować ubiegły miesiąc, aby szacunkowo przyjąć właściwą kwotę. Musimy także obliczyć, w analogiczny sposób, wydatki przeznaczane na żywność, czy leki. Do tego przyjmijmy stałą rezerwę na wydatki nieprzewidziane np. awarie. Jeśli bilans wychodzi na plus lub na zero, mamy sytuację dobrą. Gorzej, jeśli wynik jest ujemny. Wówczas należy zmniejszyć koszty, które nie są obowiązkowe. Jeśli natomiast nie możemy zrobić żelaznej rezerwy, a wystąpi sytuacja nieprzewidziana, warto skorzystać z pożyczki przez Internet – https://proficredit.pl/pozyczki-przez-internet. Koszty rat również powinniśmy zapisać do naszego planu, aby starczyło na wszystko.

Wydatki niespodziewane

Jeśli bilans jest zerowy, nie mamy możliwości manewrować środkami tak, aby pozwolić sobie na wydatki nieplanowane. Czasami niezbędne są zakupy nowych butów, ubrań, czy prezentu. Wówczas musimy rozważyć trzy opcje: rezygnacja, kupno tańszej rzeczy niż pierwotnie planowana lub pożyczki przez Internet. Powinniśmy wybrać najwłaściwszą z nich, biorąc pod uwagę sytuację oraz realną potrzebę zakupu. Wydatki niespodziewane zazwyczaj pojawiają się wtedy, kiedy mamy najmniej wolnych środków. Dlatego też konieczne jest ich zminimalizowanie, bądź skorzystanie z innych rozwiązań finansowych.

Dodatkowa praca

Jeśli widzimy, że sytuacja materialna nie jest zadowalająca, warto poszukać fakultatywnego zajęcia. Często możemy wykorzystać własne umiejętności, czy pasje i w wolnym czasie zarobić dodatkowe środki. Możliwości jest mnóstwo, uzależnione są jedynie od naszej pomysłowości. Warto poszukać zarobku w Internecie, gdzie znajdziemy sporo rozwiązań dostosowanych do każdego. Osoby mające umiejętności manualne, powinny spróbować wykonywania rękodzieła np. szycia ubrań, czy ozdobnych poduszek. To rzeczy, które nie dość że są modne, to dodatkowo kosztują sporo. Warto wykorzystać okres przedświąteczny do takiej działalności, kiedy zapotrzebowanie na oryginalne prezenty wzrasta. Można odpowiedzieć, że do tego rodzaju aktywności zawodowej potrzebny jest sprzęt, czy umiejętności otwarcia sklepu internetowego. Niekiedy taka potrzeba będzie, warto wówczas zainwestować, korzystając z pożyczki przez Internet, aby zakupić np. maszynę do szycia, czy gotowy szablon sklepu internetowego. Własna zaradność pozwoli na pewno zwiększyć przychody miesięczne, a każda dodatkowa kwota będzie zasilała budżet rodziny.

Problem z szacowaniem budżetu domowego ma coraz więcej osób. Ci najbogatsi, którzy kiedyś borykali się również z problemami finansowymi, doszli do stabilizacji m.in. dzięki prowadzeniu domowej księgowości. Po kilku miesiącach zapisywania wydatków i przychodów, będziemy w stanie znaleźć słabe punkty, czyli takie pozycje, na które przeznaczamy najwięcej pieniędzy. Z pewnością będzie można z części z nich zrezygnować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here