Starając się o kredyt w banku, bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na to, jaką zdolność kredytową się posiada. Wpływa ona na to, ile pieniędzy realnie można pożyczyć i to, czy w ogóle nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Jak można zwiększyć swoje możliwości?
Czym jest zdolność kredytowa?
Mówiąc krótko, zdolność kredytowa, to realne możliwości posiadane przez kredytobiorcę do spłaty wziętego zobowiązania. To oznacza, że posiada on wystarczające dochody, zezwalające na regulowanie swoich należności, bez zbytniego obciążenia budżetu. Banki, sprawdzając zdolność kredytową danej osoby, bierze najczęściej pod uwagę to, ile się zarabia, a także co jest źródłem dochodu – jaki typ umowy. Jak wiadomo, najlepiej sprawdza się umowa na czas nieokreślony. Czasem, zwłaszcza przy kredytach hipotecznych, weryfikuje się też miesięczne wydatki – ile kosztuje utrzymanie domu, ile wynoszą opłaty rachunków i ile z tego jeszcze zostaje. Na zdolność kredytową ma też wpływ posiadanie innych zobowiązań finansowych czy długi.
Jak poprawić zdolność kredytową?
Chcesz wziąć kredyt, ale nie wiesz, czy twoja zdolność kredytowa jest wystarczająca? Najlepiej byłoby dokonać prostych obliczeń i sprawdzić, jakie są nasze dochody i wydatki, a potem policzyć ile z tego nam zostaje. Może pomóc nam to w zrozumieniu, czy stać nas na spłatę raty kredytu. Jeżeli obawiamy się, że może nam jednak nie wystarczyć, trzeba byłoby pomyśleć o tym, co zrobić, by zwiększyć nasze możliwości. Wiele propozycji i podpowiedzi można znaleźć w sieci, a choćby praca po godzinach czy dorywcza to jedna z opcji. To, jak poprawić zdolność kredytową radzi też Kredyt Pod Hipotekę, wymieniając kilka rozwiązań. Warto przyjrzeć się bliżej tym, które mogą nam realnie pomóc.
Wyższe zarobki i podwyżka w pracy
Może moment, w którym chcemy wziąć kredyt, jest tym, kiedy warto udać się po podwyżkę w pracy? Czasem nawet zastrzyk kilkuset złotych więcej może naprawdę poprawić naszą sytuację finansową i tym samym pomóc w uzyskaniu pozytywnej odpowiedni na wniosek kredytowy, na takich warunkach, jakie nas interesują. Czasem oczywiście jest to niemożliwe i na przykład wiele osób po prostu pracuje po godzinach, by dostać dodatkowe pieniądze.
Dodatkowe źródło dochodu
Jeżeli zmiana firmy, praca po godzinach czy podwyżka odpadają, można jeszcze pomyśleć po prostu o dodatkowej formie zarobkowania. Lista prac dorywczych jest stosunkowo długa i z powodzeniem można się tym zająć nawet po godzinach czy w weekendy. Nie uzyska się w ten sposób dużych pieniędzy, ale z pewnością będzie się miało nieco większe dochody.
Wzięcie kredytu we dwoje
Inną opcją jest także wzięcie kredytu wspólnie z inną osobą – współmałżonkiem lub członkiem rodziny. Wówczas zdolność kredytowa obu osób będzie się sumować, a tym samym będzie znacznie wyższa niż gdyby o kredyt ubiegać się samodzielnie. Nie bez powodu kredyty, zwłaszcza hipoteczne bierze się we dwoje – ma się wówczas większe szanse i lepszą zdolność.
Pozbądź się wszystkich zadłużeń i zobowiązań
Niestety jednym z często spotykanych przeszkód, które blokują dostęp do kredytu, jest posiadanie innych zobowiązań finansowych – kredytów, pożyczek. Zanim udamy się do banku, warto zadbać o to, by się ich pozbyć jak najszybciej. Wówczas nasze miesięczne wydatki zmaleją i jednocześnie poprawi się historia kredytowa, ponieważ bank będzie widział, że dana osoba jest rzetelna i wszystko płaci w terminie. Przy tej okazji dobrze też pozbyć się kart kredytowych, one też negatywnie wpływają na ocenę zdolności.