Koszty, które dodatkowo poniesiemy przy zakupie nowego mieszkania

0
2582

Gdy chcemy zdecydować się na kupno własnej nieruchomości, musimy pamiętać o tym, że będzie to nie tylko kwestia pokrycia jej ceny – dochodzą także dodatkowe wydatki, na które również musimy się przygotować. Co jeszcze trzeba będzie opłacić?

Zakupienie wymarzonego mieszkania to spory wydatek, przed którym warto dobrze się zastanowić. Wartość samej nieruchomości to dopiero początek dalszych kosztów, aby móc przeprowadzić się na swoje.

 Wynagrodzenie notariusza

Jeśli chcemy kupić nowe mieszkanie, musimy przede wszystkim liczyć się z kosztami notarialnymi, czyli wynagrodzeniem notariusza, u którego podpisujemy umowę deweloperską oraz przenoszącą własność. W przypadku umowy deweloperskiej koszty pokrywane są po połowie przez dewelopera i klienta, w przypadku umowy przenoszącej własność nieruchomości – przez klienta.

W przypadku nieruchomości mających cenę od 60 000 do 1 000 000 złotych wysokość taksy notarialnej to 1 010 złotych + 0,4 procent od nadwyżki powyżej 60 000 złotych. Także notariusz pobierze od nas opłaty za wypisy z aktu notarialnego. Trzeba mieć co najmniej trzy egzemplarze. Za każdą nowo rozpoczętą stronę zapłacimy około 6 złotych + podatek VAT.

 Opłaty sądowe – księga wieczysta

Kolejna opłata związana jest z założeniem księgi wieczystej. Zapłacimy za nią 60 złotych. Za wpis prawa własności do księgi wieczystej zapłacimy potem 200 złotych. Jeśli chcemy kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny, wówczas ponosimy koszt dodatkowych 200 złotych za ustanowienie hipoteki.

 Koszt kredytu

Gdy chcemy zdecydować się na zakupienie mieszkania na kredyt, musimy też liczyć się z kosztami tego kredytu. W związku z tym warto zapoznać się z różnymi ofertami banków. Może pomóc nam w tym również deweloper. W Poznaniu w biurach deweloperskich można skorzystać także z usług doradczych. Więcej na http://ronson.pl/inwestycje-poznan/ W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, czyli mieszkania nowego nie ponosimy kosztów podatku PCC w wysokości 2 procent. Opłata jest ponoszona przy kupnie nieruchomości używanej – z rynku wtórnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here