Ecodriving jako sposób na oszczędzanie pieniędzy?

3
3844

Im bardziej eko podejdziesz do swojej jazdy tym większe oszczędności będziesz mógł zgarnąć. Jeżeli nauczysz się prawidłowej ekojazdy to będziesz w stanie osiągnąć nawet do 25% oszczędności na zużytym przez Ciebie paliwie. Musisz sobie uświadomić, że są to konkretne oszczędności, które możesz mieć w swoim domowym budżecie. Osoby, które posiadają samochód zapewne zdają sobie sprawę, że są to naprawdę sporej ilości oszczędności, ponieważ wydatki, które samochód pochłania są naprawdę duże, a 25% z nich to naprawdę sporej ilości pieniądze. Każdy zapewne lubi od czasu do czasu dodać nieco gazu, ja sam też lubię to robić i naprawdę dużą frajdę mi sprawia fakt, że mogę sobie pojeździć autem. Sam kiedyś doszedłem do wniosku, że auta są niczym duże zabawki. Jedni lubią grać w gry komputerowe, a inni jeździć samochodami. Staram się nieco uspokoić jednak swoją jazdę i już tak nie szaleć jak kiedyś, ale mimo wszystko lubię to zrobić, jednak ze względu na to, że zacząłem szukać ostatnio ponownie oszczędności stwierdziłem, że spróbuję nieco ekojazdy.

Czym jest ecodriving?
Jest to nic innego jak kolejny sposób, dzięki któremu możecie załatać swoją dziurę w domowy budżecie. Jeżeli będziecie przestrzegać kilka podstawowych założeń to będziecie w stanie zaoszczędzić od 5 do nawet 25 procent, a to w perspektywie długoterminowej da Wam naprawdę ciekawe rezultaty. Ponadto ecodriving jest nie tylko sposobem dzięki, któremu możecie zaoszczędzić paliwo, ale również jest to metoda, która będzie wymagać od Was odpowiedniego doboru elementów zamiennych.

Poza tym jazda ekologiczna jak sama nazwa wskazuje prowadzi nie tylko do zwiększonego portfela, ale również nie wywołuje negatywnych skutków na środowisku. Można powiedzieć, że jest to forma oszczędności idealna dla osób, które uwielbiają tematykę finansów osobistych i oszczędzania jak i zarówno dla osób, które nie interesują się tą tematyką, ale propagują ekologię. Mimo dwóch odmiennych poglądów to jednak cel jest wspólny.

Coraz więcej osób decyduje się na ekojazdę
Motoryzacja ma to do siebie, że co jakiś czas trendy się zmieniają. Od 2000 do 2010 roku mogliśmy obserwować to jak bardzo promowano bezpieczeństwo, nowe samochody posiadały coraz to więcej różnego rodzaju zabezpieczeń. Chociaż od 2010 roku powoli to odchodzi do lamusa. Znaczy sam fakt bezpieczeństwa również jest bardzo istotny i pozostaje na niezmienionym poziomie, jednak już nie jest tak rozwijany jak dawniej. W dzisiejszych czasach producenci stawiają przede wszystkim nacisk na wyprodukowanie jak najbardziej ekologicznego auta, które nie zużywało by dużo paliwa. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że wynika to z tego, że producenci musieli dopasować się do norm emisji spalin. Prawda jest jednak taka, że posiadanie takiego auta w zasadzie samo w sobie nie czyni z Was ekonomicznymi kierowcami. Oszczędna jazda siedzi w głowie, a nie w technologi.

Większość z nas nie jest przyzwyczajona do ekologicznego jeżdżenia, dlatego też gdy zależy nam na zmianie jazdy to musicie zmienić to w jaki sposób myślimy o jeździe. Przede wszystkim uświadomcie sobie, że ekonomiczna jazda nie musi być jazdą powolną i nudną, jednak będzie wymagała od Was rozruszania Waszych szarych komórek, ponieważ musicie przewidywać sytuację, które będą miały miejsce na ulicy. Na szczęście ekojazda powoli przechodzi do masowej świadomości i coraz więcej osób decyduje się na taki styl jazdy, dzięki temu również zwiększa się bezpieczeństwo na drogach.

Uczyń swój samochód bardziej ekologicznym
Nie wsiadaj jeszcze za kierownicę i nie zastanawiaj się nad tym jak jechać, żeby zaoszczędzić pieniądze. Zanim to zrobisz powinieneś zadbać o swój samochód. Przede wszystkim zadbaj o kondycję swojego auta i postaraj się, aby w oponach było odpowiednie ciśnienie, ponieważ niedopompowana opona może spowodować wzrost zużycia paliwa nawet o 10%. Pamiętaj również, że niedopompowane opony wpływają na obniżone bezpieczeństwo. Do tego zadbaj o to, żeby pozbyć się takich problemów jak chociażby:

  • Wyeksploatowane amortyzatory
  • Pęknięte sprężyny
  • Ukręcone półosie

Pamiętaj również, aby skontrolować filtr powietrza oraz paliwa, zwłaszcza jeżeli nie wymieniasz ich systematycznie to fakt że są zabrudzony może samoistnie spowodować zwiększony apetyt na paliwo.

Warto również pamiętać o odpowiedniej aerodynamice auta, dlatego postaraj się usunąć wszystkie elementy, które mogą w tym przeszkadzać, ponieważ nawet pozostawiony bagażnik na rowery może zwiększyć zużycie paliwa i to nawet o prawie 1 litr na 100 kilometrów.

Jakie są zasady ekojazdy?
Każdy z nas ma swoje nawyki związane z tym jak jeździmy, bardzo dużo osób, które jeździ samochodem przecenia swoje umiejętności i każdego kierowcę uważa za kompletnego nieuka. Jeżeli naprawdę chcecie ekonomicznie jeździć to powinniście przeanalizować to jak wyglądają Wasze podstawowe odruchy, które wykonujecie za kierownicą.

Odpowiednia pozycja – Mało kto przywiązuję wagę do tego, ale szczerze powiedziawszy ma ona duży wpływ na to ile będzie wynosić Wasze zużycie paliwa. Postarajcie się usiąść w taki sposób, aby klatka piersiowa była w odległości około 35 od kierownicy, a to z tego względu, że w takiej pozycji będzie Wam najwygodniej operować przy skrętach. Ponadto będąc tak umiejscowionym poduszka powietrzna nie zrobi Wam krzywdy. Jeżeli jesteś osobą, która ma tendencje do siedzenie zbyt blisko to postaraj się dokonać małej analizy, tak aby móc dopasować się do różnych aut.

Rozruch – Najczęściej podczas zimy bardzo duże grono kierowców po uruchomieniu auta postawia je na biegu neutralnym i dopiero wtedy zaczynają odśnieżanie. Aktualnie jest to niezgodne z prawem, a ponadto wpływa w sposób negatywny na jednostkę silnikową. O wiele lepiej wprawić silnik od razu w ruch. Ta sama kwestia dotyczy się wciskania gazu podczas włączania silnika. Jeżeli nie dysponujecie starymi konstrukcjami gaźnikowymi to takie zachowanie może spowodować unieruchomieniem Waszego pojazdu, a co za tym idzie niezbędne będzie wezwanie serwisu. Zdecydowanie szybciej się rozgrzeje jeżeli od razu wprowadzicie go w ruch. Jeżeli zadbacie o odpowiedni rozruch to będziecie mogli zaoszczędzić w taki sposób nawet do 50%, niżeli gdybyście zrobili to w sposób nieprawidłowy.

Ruszanie – Ekologiczna jazda to tak jak mogliście wcześniej przeczytać nie jest poruszanie się powolne, które wręcz utrudnia jazdę innym kierowcom. Możecie jeździć w sposób bardzo optymalny i wyważony. Najodpowiedniejsza forma wprawienia w ruch auta będzie wtedy, kiedy wciśniecie pedał przyśpieszenia na około 55%. Jeżeli w sposób dynamiczny uzyskacie określoną prędkość to jesteście w stanie zaoszczędzić na paliwie.

Zmienianie biegów – Sposobów na zmianę biegów jest wiele, ponieważ to wszystko zależy od konkretnego typu silnika, jednak warto pamiętać przede wszystkim o tym, że obojętnie jakim samochodem zamierzacie jechać to generalnie powinniście postarać się osiągnąć dozwoloną prędkość przy najwyższym możliwym biegu. Oczywiście nie ma też co przesadzać i jeździć na szóstym biegu, ale w nowszych auta jazda na piątym nie powinna być w żaden sposób szkodliwy. Jeżeli dokonacie dynamicznego przyśpieszenia to nie będzie żadnych problemów, aby ominąć inne biegi.

Hamowanie – Jeżeli chcecie jeździć ekologicznie to starajcie się hamować biegami. Jeżeli widzicie przed sobą czerwone światło to starajcie się powoli zmieniać bieg na niższy, dzięki takiemu podejściu nie ucierpi na tym układ hamulcowy. Ponadto będziecie docinać dopływ paliwa do silnika, ponieważ auto będzie toczyło się bez Waszej interakcji. Nie powinniście jednak stosować tego mając starsze auto, które posiada układ gaźnikowy.

Przewiduj – Staraj się ocenić zdecydowanie szerzej całą sytuacją, która ma miejsce na drodze, tak abyś mógł reagować z wyprzedzeniem i żeby nic Cię nie zaskoczyło. Przede wszystkim powinieneś pamiętać o tej zasadzie w miastach, w której ruch jest bardzo tłoczny i często zakorkowany, dlatego trzeba być ostrożny, zwłaszcza podczas zielonej fali świetlnej.

Obciążenie – Postaraj się pozbyć niepotrzebnych rzeczy z samochodu. Jeżeli wozisz ze sobą jakieś przedmioty, które nie są Ci do niczego potrzebne to powinieneś postarać się o to, aby się ich jak najszybciej pozbyć. Jeżeli Twoje auto będzie lżejsze to naturalnym jest, że zużycie paliwa będzie niższe, a poza tym poprawisz bezpieczeństwo jazdy, zwłaszcza wtedy, kiedy podczas niespodziewanej sytuacji będziesz musiał zahamować i przedmioty zaczną zmieniać swoje położenie w samochodzie.

Ile możesz zaoszczędzić?
Każdy zapewne zadaje sobie to pytanie ile tak naprawdę można zaoszczędzić. Na przykładzie tego jak jeździłem w mieście mogę Wam pokazać mniej więcej jak prezentuje się różnica pomiędzy dwoma stylami jazdy. Postanowiłem, że wyruszę raz we wtorek i raz w środę tą samą trasą w godzinach południowych i zobaczę ile spaliłem paliwa. We wtorek starałem się jeździć zdecydowanie bardziej ekologicznie, zaś w środę nieco poszalałem i muszę Wam powiedzieć, że różnice są ewidentne i chyba do mnie przemówiły:

Wtorek – spalania 7,2/100 kilometrów
Środa – spalanie 11,3.100 kilometrów

Oczywiście w mieście zdecydowanie trudniej jest jeździć w sposób oszczędny, ale to jasno pokazuje, że można tak robić i mało przy tym palić. Z ręką na sercu muszę powiedzieć, że nie trzymałem się wszystkich reguł, chociaż starałem się, ale jednak czasem emocje wzięły górę. Wydaje mi się, że gdybym powtórzył kilka razy eksperyment to udałoby mi się osiągnąć o wiele bardziej zadowalające wyniki. Koniec końców i tak uważam, że to jest spora oszczędność, zwłaszcza ze wiem, że może być jeszcze lepiej.

3 KOMENTARZE

  1. Faktycznie, jest różnica i można nieco zaoszczędzić. Całkiem dobry pomysł i myślę, że sam mogę wprowadzić go w życie. Dzięki temu może i ja zaoszczędzę. No i auto może będzie się trochę mniej psuło. Dobre porady, myślę, że jeszcze nieraz tu wrócę. Pozdrawiam.

  2. U mnie oszczędna jazda przyszła z czasem, kiedy zauważyłem, że staranie się dojechać gdzieś szybciej nie ma sensu i trzeba jechać spokojnie, bo i tak dojedziemy w tym samym czasie bądź kilka minut później niż lecą na tzw. na łeb na szyję. Warto zwrócić uwagę na to że jadąc mniej ekonomicznie (nie lubię słowa ecodriving) będziemy musieli częściej zatrzymać się na stacji paliw na czym w trasie możemy stracić kilkanaście dodatkowych minut. Często spotykam się z sytuacją kiedy jadę spokojnie w trasie, mija mnie kilku kierowców którym się bardzo śpieszy, a następnie za kilka lub kilkanaście kilometrów spotykamy się w korku przy zatorze drogowym bo są np. roboty drogowe, bądź widzę jak samochód ten zatrzymuje się na stacji bo dziecku zachciało się pić. Polecam się nad tym zastanowić.

  3. Dobre porady, nie miałem pojęcia, że bagażnik na dachu może spowodować taki skok w zużyciu paliwa. Dzięki za oświecenie 🙂
    Co do ekonomicznej jazdy, to ja chyba bym musiał mieć automatyczną skrzynię biegów, żeby to jakoś poszło, bo za ciężką mam nogę 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here