Czy wiesz, że masz wpływ na wysokość ceny OC? Jeśli Twój ubezpieczyciel zaoferował Ci dopłatę za przedłużenie polisy, zanim z wygody wyrazisz zgodę, przeczytaj nasz poradnik. W takiej sytuacji bowiem masz co najmniej trzy rozwiązania. Pierwsze to targowanie się, drugie wykonanie kroków celem uzyskania dodatkowych zniżek, a trzecie zmiana ubezpieczyciela. Zobacz, co możesz zrobić, by zyskać tanie OC.
Dużo zniżek, czyli tanie OC
Nie stanowi tajemnicy, że im więcej zniżek zostanie Ci przyznanych, tym tańsze OC zaproponuje Ci ubezpieczyciel. Wyliczając cenę, będzie brał pod uwagę dane dotyczące Ciebie, Twojej historii jazdy oraz samochodu. Niespodziewaną zwyżkę możesz dostać za to, że w ostatnim roku zdarzyła Ci się kolizja – lub kilka – przeprowadziłeś się z obrzeży do centrum miasta, powiększyłeś silnik w samochodzie lub często naprawiałeś auto, bo dochodziło do rozmaitych awarii.
Przekonaj się, jak liczyć zniżki OC oraz AC: https://kioskpolis.pl/znizki-oc-ac-jak-je-liczyc-sprawdz-swoj/. Jeśli chcesz zyskać tanie OC, możesz wykonać kilka manewrów takich jak dorejestrowanie osoby o długiej i nieskazitelnej historii jazdy, powrót do mieszkania w mniejszym mieście, ślub z ukochaną, który planowałeś już od dawna, a nawet postaranie się o dziecko, o którym rozmawiacie od lat.
Sprytnie płać za tanie OC
Wiedziałeś, że kiedy płacisz za pełną sumę OC z góry, oszczędzasz? Okazuje się, że raty – tak wygodne, bo nie nadszarpujące nadto domowego budżetu – przyczyniają się do zwiększenia ceny OC. Zacznij odkładać na kilka miesięcy przed datą odnowienia OC, by móc uiścić całość z góry.
Również związanie się z towarzystwem ubezpieczeniowym należącym do banku lub współpracującym z nim może się okazać korzystne. Dostajesz lepszą ofertę OC i dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych jako stały klient.
No właśnie, są jeszcze dodatkowe ubezpieczenia. Jeżeli rozważasz ich zakup, koniecznie weź je w pakiecie z obowiązkowym OC. Dokupując je w trakcie okresu ochronnego, zapłacisz więcej, niż jeśli poczekasz i zakupisz zestaw OC+AC lub OC+AC+NNW.
Kiedy można wypowiedzieć OC?
Zawiodły próby rozmów z ubezpieczycielem, powoływanie się na bycie stałym klientem i regularne wpłacanie pieniędzy? Postarałeś się o dodatkowe zniżki, ale to wciąż za mało i w dalszym ciągu płacisz za drogie Twoim zdaniem OC? Możesz więc polisę wypowiedzieć.
Wypowiedzenia OC dokonasz w dowolnym momencie trwania ochrony, choć należy podkreślić, że i tak polisa będzie trwała do ostatniego dnia rozliczenia, a Ty nie otrzymasz zwrotu gotówki. Sposobem na obejście regulaminu jest wykupienie ubezpieczenia w nowym towarzystwie bez rozwiązywania polisy w starym. Co to daje? Kiedy znajdujesz się w sytuacji podwójnego ubezpieczenia, masz prawo natychmiastowo zrezygnować z poprzedniego. Wówczas otrzymujesz zwrot pieniędzy za niewykorzystany czas – od wpłynięcia pisma z wypowiedzeniem do ostatniego dnia ochrony.
Pamiętaj o ciągłości polisy OC!
Na cokolwiek się zdecydujesz, pamiętaj o najważniejszym: ciągłości polisy OC. Jeśli chcesz pertraktować z ubezpieczycielem lub zmienić towarzystwo, koniecznie upewnij się, że w terminie opłacisz kolejną składkę. Nawet jeden dzień zwłoki może się wiązać z wysoką karą!