Porównanie zarobków za granicą i w Polsce

0
3511

Wielu Polaków zastanawia się nad tym, aby wyjechać do pracy za granicę. Nie ma co ukrywać, że ten model pracy za granicą jest bardzo popularny i za granicą mieszka już ponad dwa miliony Polaków. Jeśli szukasz lepszej pracy pod kątem finansów to powinieneś się koniecznie zapoznać z tym artykułem. Przedstawiam w nim realne porównanie pracy za granicą i pracy w naszym kraju.

Polacy z reguły uważają, że życie za granicami jest bardzo ciężkie i przede wszystkim drogie. Koszta związane z wynajmem mieszkania czy jedzeniem są rzeczywiście wysokie przy założeniu, że przeliczamy wszystko na złotówki. W mojej ocenie jest to niedopuszczalne i całkowicie pozbawione sensu. Miałem tą przyjemność (a raczej jej brak), że nie musiałem wyjeżdżać do pracy – w Polsce mam na tyle dobrze płatną pracę, że bez problemu radzę sobie finansowo. Jak pewnie wiesz z mojego ostatniego podsumowania – posiadam w miarę regularny przypływ majątku, stąd też lepiej dla mnie, jeśli pozostanę w kraju i będę ten majątek w dalszym ciągu rozwijał. Lepiej mieć coś, niż nie mieć nic.

Średnie zarobki w Anglii (netto)

21 314,72 funtów rocznie, czyli
1 776,23 funtów miesięcznie

Średnie zarobki w Polsce (netto)

Dane aktualne na sierpień 2014 (źródło: http://www.wynagrodzenia.pl/dane_gus.php) – 2777,36 zł miesięcznie

Polacy mają ten problem, że wszystko przeliczają na złotówki. Jeśli będziemy zawsze to robili to koszty życia w UK będą znacznie wyższe niżeli w Polsce. Przedstawiam więc sposób, który preferuje wielu emigrantów, czyli…

1 zł = 1 funtów

W Anglii zarobisz 1776,23 jednostek miesięcznie, natomiast w naszym kraju 2777,36 jednostek. Teoretycznie więc w Polsce zarobi się więcej, ale jest jedno „ale”. Jednostka w UK warta jest ~5 zł, a w Polsce tylko 1 zł.

Więc jeśli wydamy w Anglii 1200 jednostek, a w Polsce 2000 jednostek to ostatecznie pozostanie nam:

  • 576,23 jednostek w UK (2881 zł)
  • 777,36 jednostek w Polsce (777,36 zł)

Mimo, że wydajesz więcej (mowa o jednostkach) to w rzeczywistości będziesz w stanie zaoszczędzić znacznie więcej pieniędzy w UK niżeli w Polsce.

Co sądzisz o takim rozumowaniu? Czy uważasz, że ten wpis odzwierciedla poniekąd koszty życia w Anglii i Polsce?

Przykładowe odnośniki z sieci, gdzie można znaleźć koszty życia w UK:
http://www.wykop.pl/link/1538069/niewiedza-pana-ministra-roznice-zycia-w-polsce-i-anglii/
http://contractorsdiary.blogspot.de/2010/04/koszty-zycia-w-londynie.html
http://zarobkiwlondynie.blogspot.de/2014/06/zarobki-w-anglii.html
http://www.prawopracywuk.org.uk/zarobki-w-anglii/4557959266

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here