Stara instalacja elektryczna a zużycie prądu

0
15278

Czy twoje rachunki za prąd są zdecydowanie za wysokie? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Złe nawyki lub energochłonne urządzenia to tylko wierzchołek góry lodowej. Problem nadmiernego zużycia prądu może leżeć znacznie głębiej. Często bowiem zdarza się, że wszystkiemu winna jest stara instalacja elektryczna.

O istnieniu instalacji elektrycznej w domu przypominamy sobie w momencie wznoszenia nowego budynku mieszkalnego lub w trakcie wymiany starej sieci. Na co dzień zapominamy, że w ścianach kryją się przewody, dzięki którym działają nasze telewizory, komputery, pralki, lodówki i inne sprzęty. Warto zdawać sobie sprawę, że instalacja ma znaczący wpływ na wydajność tych urządzeń. Jeśli jest ona uszkodzona lub przestarzała, może faktycznie niekorzystnie wpływać na wysokość rachunków za prąd.

Dlaczego stara instalacja podnosi rachunki?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Dawniej instalacje wykonywano z przewodów aluminiowych, które siłą rzeczy po jakimś czasie ulegały deformacjom i różnego rodzaju uszkodzeniom. Tak skonstruowane kable nie są zatem odporne na różne niekorzystne warunki, a na dodatek szybko się przegrzewają. Wystarczy podpiąć do sieci więcej urządzeń, by wydajność całego systemu przewodów drastycznie zmalała. To w efekcie doprowadza do nagłych spadków energii i ostatecznie doprowadza do większego jej zużycia (nawet przy najbardziej korzystnej cenowo taryfie zaproponowanej przez dostawcę prądu).

Kwestia bezpieczeństwa

Aluminiowe przewody zostały jakiś czas temu wycofane z użycia. Powodem tego nie była ich nieekonomiczność, ale względy bezpieczeństwa. Przegrzewające się kable w ścianach budynku mogą przecież doprowadzić do pożaru i ogromnej tragedii. Obecnie instalacje elektryczne robione są z przewodów miedzianych. Dodatkowo obecnie, zgodnie z przepisami, zaleca się wykonywanie pięciu odrębnych obwodów. Dawniej instalacja składała się głównie z dwóch obwodów.

Rozplanowanie instalacji

Warto wspomnieć, że nowe sieci elektryczne w budynkach mieszkalnych są o wiele bardziej dostosowane do współcześnie stosowanych sprzętów AGD i RTV. Przez lata zmieniły się bowiem urządzenia codziennego użytku. Dlatego ważne jest, by instalacja elektryczna nie tylko była wykonana z trwalszych i bezpieczniejszych materiałów, ale także by była odpowiednio rozplanowana. To pozwala wycisnąć z niej maksimum wydajności przy jednoczesnym zaoszczędzeniu na poborze energii.

Koszt nowej instalacji

A ile kosztuje nowa instalacja? Wymiana sieci przewodów nie należy do tanich. Taka inwestycja może wynieść nas nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wszystko zależy jednak od konkretnego przypadku. Sam metraż domu ma znaczący wpływ na ostateczną cenę, jaką zaproponuje nam fachowiec wykonujący usługę. Oczywiście wymiana instalacji powinna zostać oddana w ręce wykwalifikowanych specjalistów. Nawet jeśli w naszym domu mamy już przewody nowszego typu, warto raz na jakiś czas zlecić ich dokładne sprawdzenie. Będziemy mieć wówczas pewność, że wszystko działa w jak najlepszym porządku, a nam i pozostałym domownikom nie grozi żadne niebezpieczeństwo.

Artykuł został przygotowany dzięki produktom el12.pl/kable-i-przewody,k335

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here